Атлантиум

19.04.17 03:54

Интересен кус документарец за Империјата Атлантиум, самопрогласена микродржава, која се наоѓа околу 350 км. југозападно од Сиднеј и има 3.000 граѓани.

Повеќето од граѓаните на Атлантиум го добиле својот статус преку интернет, потекнуваат од стотина различни земји и никогаш не биле на територијата на оваа „империја“.

Atlantium: The Smallest Country in Australia from Craig Rasmus on Vimeo.

Слични содржини

Екологија / Око
Око

ОкоБоли главаВицФото