Некои луѓе целосно се подадоа

01.07.2017 12:55
Некои луѓе целосно се подадоа

Почна полека да сфаќа

Му се тресеа рацете,
едвај читаше и се држеше за пултот
од што не можеше да стои на нозе.
Почна полека да сфаќа
ѓаволот одамна ја однесе шегата.
Каков каков спектакуларен КРАЈ!!!
ЌЕ СКАПЕШ ДЕЦЕНИИ ВО ЗАТВОР
КОПИЛЕ ДИКТАТОРСКО МАФИЈАШКО!!!


Уста имаш ли?

Грујо
пола саат јаде гомна
лаже суши по обичај.
А мулево гледа -
теле у шарена врата.
Ќути ко буф
у кафез.


Некои луѓе целосно се подадоа

Некои луѓе
целосно
се подадоа
што би рекол Фрчко
на режимот
и така добро
се наденаа
на грујовиот
кур
што ова веќе
не се гледа,
ова е хард кор
садо мазо
со камшици,
ножеви
и клешти.


Тетка Мирка, класната

Да ви кажам право,
една работа ќе ми недостига
во новава ера:
колумните на тетка Мирка, класната.
Па такви раскази папапа,
ИСИС, УДБА, МОСАД,
КГБ, НАСА, ФИФА,
УЕАФА, Сорос, ЦИА,
ФБИ, Масони, НБА...


Ќелавата Ванковска

Арсим Зеколи
сè повеќе заличува
на ќелава Ванковска,
а Ванковска пак тргнала
да станува новата Мирка,
а Мирка пак решила
да биде бункерска вреќа
против куршуми!

Новинарска Red Light District

Значи редовен секс
Со Срѓан Керим
Кошта 25.000е месечно.
Браос мори снао!
Или ти е пичката златна
Или Срѓан е просто
Ужас за ебење.


Бордел

Вилипче
ќе бара од владата
грант од 10.000
за отварање
на сопствен бизнис -
БОРДЕЛ!

На борделот ќе пишувало
БОРДЕЛ ВИЛИПЧЕ
ИМЕТО ЗБОРУВА
ЗА КВАЛИТЕТОТ!

Пимен и Трендо се сликаат со Бетмен

Како би можел кој било нормален човек
после сè што направи Бетмен овие два месеца
со чисто срце и стомак
да седи на маса со тоа гомно
или да шета каде било
и притоа да ужива?!
Па ја кога ќе го видам неговиот сурат
одма пред очи ми излегуваат крвавата фаца на Зијадин Села
и претепаните пратеници на СДСМ и ДУИ.
А Пимен и Трендо
се окезиле со него
како да сликаат со Тоше Проески!?


Влатче Ѓорчев

„Ај бе ај,
ај утре да идеме
на избори,
дај рука,
еве ај ако си маж
ај,
ај бе ај,
што страв ти е
а,
ееее,
фуфкааа
ти фуфкааа...“

Влатче Ѓорчев
се ошиша
ама памет
никад не му дојде.


Лекарот Сашо Василевски

Лекарот Сашо Василевски
што ги отвори вратите на собранието
треба да остане без лиценца
и остатокот од животот
да сече дрва со циркулар
или да продава пиперки на пазар!

***
Човекот што ги отвори вратите
за да има кланица во Собрание
по професија е лекар.
Е па видете вие сега
колку е Груевизмот
ментална болест
у суштина!!!


Марко Зврлевски

Марко
Зврлевски
да ти ебам
сè по список
да ти свршам
на тоа брковите
како јогурт
да си пиел
од леген!

***

Колку ли само
пари се украдени,
колку ли само
човечки судбини
се уништени
од ова копиле
со бркови!

Слики: Странски служби & Свирачиња

Слични содржини

Книжевност

ОкоБоли главаВицФото