Најдобрите улоги на Гери Олдман

05.03.18 16:31

Гери Олдман го нарекуваат актер камелеон. Неговите улоги се карактеризираат со неверојатна моќ на трансформација, која не е само површна, на ниво на маска, туку подлабока и поуверлива. Низ целиот негов репортоар - од панк иконата Сид Вишос до екстравагантниот негативец во „Петтиот елемент“. Тој беше можеби и највпечатливиот гроф Дракула. Морничав и шармантен во исто време. Беше и Розенкранц и Харви Ли Освалд. И конечно, го дочека Оскарот за неговата интерперетација на Винстон Черчил во филмот „Darkest Hour“. Еден од легендарните актери кој најмногу го заслужи Оскарот!

 

Слични содржини

Екологија / Око

ОкоБоли главаВицФото