Британската полиција го најде пасошот на Путин на местото на труењето во Солсбери

20.03.2018 10:00
Британската полиција го најде пасошот на Путин на местото на труењето во Солсбери

Солсбери – И последните сомнежи дека Русија не е виновна за убиството на поранешниот шпион Сергеј Скрипал се отстранети. Како што најави денес Владата на Британија, пасошот на рускиот претседател Владимир Путин беше пронајден на местото на злосторот во Солсбери.

Според премиерката Тереза Меј, пасошот бил пронајден дури сега, по втората истрага на местото, зашто бил покриен од паднат лист.

„Русија има 24 часа да го екстрадира Владимир Путин на распит во Лондон,“ вели изјавата на британската влада. „Несогласноста ќе се смета за признание на вина“.

извор: the-postillon.com

Слични содржини

Општество / Европа / Свет / Теорија

ОкоБоли главаВицФото