Ќе се сретнеме повторно

13.04.2018 23:48
Ќе се сретнеме повторно

Величествениот крај на филмот „Доктор Стрејнџлав или Како научив да престанам да се грижам и ја засакав бомбата“ (1964) на Стенли Кјубрик, неговата исклучителна трагикомедија, ремек дело на неговиот ран период.

Монтажата на снимки од нуклеарни експлозии е проследена со песната „Ќе се сретнеме повторно“ во изведба на Вера Лин (Vera Lynn - We'll Meet Again, 1939), која неодамна наполни 101 година.


Слични содржини

Свет / Уметност / Филм

ОкоБоли главаВицФото