Иднината на лажните вести

18.04.2018 14:11
Иднината на лажните вести


Како што вели „Обама“ во Јавното обраќање: „Може да звучи базично, но како што се движиме напред во Информациската ера, ќе ја видиме разликата помеѓу тоа дали ќе преживееме или ќе станеме некаква заебана дистопија“.

Како би изгледала иднината на лажните вести? Никој не знае, но Џордан Пил (Jordan Peele) и BuzzFeed, се здружија за да го направат ова Јавно обраќање. Употребувајќи некои од најновите техники на AI, Пил го користи ликот и гласот на Барак Обама со вентрилоквизација.

Погледнете го видеото во кое „Обама“го искажува своето мислење за „Црните пантери“ и дава квалификации за претседателот Доналд Трамп.

 

 

 Извор: www.buzzfeed.com/videos

 

 

Слични содржини

Свет / Технологија / Уметност / Око
Свет / Технологија
Технологија / Око
Свет / Технологија / Теорија
Графички Дизајн / Технологија / Око

ОкоБоли главаВицФото