Родени без раце

24.04.2018 16:32
Родени без раце

Линда Банон и нејзиниот син Тими страдаат од Холт-Орам синдром - ретка генетска состојба која предизвикала тие да се родат без раце. И покрај нивната ситуација, тие живеат среќен живот во дом кој не е специјално прилагоден на нивниот хендикеп.
Навистина неверојатно, но тие сè прават со нозете, а Тими е спортска ѕвезда, постигнувајќи одлични резултати во пливање и таеквондо. Линда, пак, и покрај тоа што во текот на денот 
работи како воспитувачка во градинка, студира за да стане мотивациски говорник. 

Во видеото снимено од Лаурентиу Гарофеану и неговиот тим може да се види како тие ги живеат нивните динамични и исполнети животи.

 Извор: Barcroft TV

 

Слични содржини

Спорт / Око
Општество / Психологија / Живот

ОкоБоли главаВицФото