Почина Маријан Бенеш, легендарниот боксерски шампион

05.09.2018 00:52
Почина Маријан Бенеш, легендарниот боксерски шампион

Денес во 67-та година од животот почина Маријан Бенеш – легендарниот боксерски шампион и мошне интересна личност со бројни афинитети – пишуваше поезија, свиреше флејта, пред камерите беше шоумен и како таков го претставив во 1985 година во новосадскиот студентски клуб Машинец – програмата Галаксија. Маријан ја доведе публиката буквално до делириум, духовите коментирајќи ги снимките од своите најдобри борби. Тогаш сè уште беше на режим од секојдневните рекреативни тренинзи, па му одвоија термин во бокс клубот Војводина. Тој не сакаше да ја наруши нивната дневна рутина и на сите начини се обиде да ме убеди да му бидам спаринг партнер. Обидот не му успеа (за среќа), но затоа сите борци од БК Војводина, од сите категории, имаа привилегија да одбоксуваат по една рунда со големиот шампион. Тренер на Војводина тогаш беше исто така големиот шампион Тадија Качар, кој и учествуваше во претставувањето на Маријан во Машинец, а со кој во аматерски ринг имаше и незаборавни мегдани. Почивај во мир, шампиону!

Слични содржини

Балкан / Свет / Спорт
Балкан / Спорт / Теорија
Балкан / Спорт

ОкоБоли главаВицФото