Маските на американскиот сон

11.09.2018 00:57
Маските на американскиот сон

Фотографката Инге Морат (Inge Morath) во 2000 година се сеќава на средбата со Сол Стајнберг (Saul Steinberg): Во 1956 година, конечно стигнав во Њујорк ...Гјон Мили му се јави на Сол Стајнберг ... и тој се согласи да се сретне со мене и можеби да позира за портрет . Датумот беше договорен. Upper East Side во седумдесеттите години. Заѕвонив на вратата, а Сол Стајнберг излезе со хартиена кеса на главата, на која го нацртал својот автопортрет.

Така започна една од најзагадочните и фасцинантни уметнички соработки во историјата - помеѓу фотографка и карикатурист. Резултатот е необична колекција на слики, која честопати се нарекува „Серијата Маски", направени во периодот од нивниот прв состанок и 1962 година – во која се прикажани фигури кои носат различни картонски и хартиени маски, направен од кеси, што ги нацртал Стајнберг, а фотографирани на прилично едноставен и скромен начин од Инге Морат.

На прв поглед, овие слики речиси воопшто не потсетуваат на оние кои се карактеристични за фоторепортерскиот опус на Морат, која често се водела од мотото на „одлучувачки момент" и се потпирала на брзината и ефективноста, интуитивнoто и разиграно набљудување. Наместо тоа, тие имаат тенденција да сугерираат повеќе експериментално инспирирана модернистичка комбинација од почетокот на дваесеттиот век (т.е. како во „Les Demoiselles d’Avignon“ на Пабло Пикасо 1907 година), полуопуштените портрети на Анри Картие-Бресон, на почитувани уметници, писатели и филозофи (т.е. Анри Матис, Албер Ками, Игор Стравински, Жан Пол Сартр, во 1940-тите години), како и студените височини на њујоршките интелектуалци во средината на векот (т.е. „Појадок кај Тифани“ од Труман Капоте, 1958 година).


Сепак, со оглед на патувањата на овие двајца уметници, воопшто не било чудна случајност таквото интригантно вклучување на авангардните културни референтни точки од претходните педесет години што доаѓаат од двете страни на Атлантикот.

Родена во Австрија, во 1923 година, Инге Морат ги поминала своите тинејџерски години во предвоениот Берлин, а потоа во текот на Втората светска војна, студирала јазици на Универзитетот во Берлин, таа зборувала француски, англиски, романски, шпански, руски и кинески јазик како и нејзиниот мајчин германски.

По војната, таа првично работела како преведувач за Американците, а потоа како новинар низ цела Европа. Роберт Капа, импресиониран од нејзиното пишување за „Heute“, списание на германски јазик од Одделот за информатички услуги на армијата на САД во окупирана Германија, ја поканил да работи како уредник во Канцеларијата на Магнум во Париз во 1949 година. Таму брзо се сретнала со фотографиите на Картие-Бресон. Многу години подоцна, таа вели: „Во изучувањето на начинот на фотографирање на [Хенри] научив како да фотографирам, уште пред да ја земам камерата во рака". На почетокот на 50-тите години, Морат стана успешна фотографка и беше поканета да биде дел од „Магнум“ во 1953 година. Следната деценија таа ја поминала патувајќи низ светот и објавувајќи фото-есеи во списанијата како „Holiday“, „Paris Match“, „Vogue“ и многу други.

Роден во Романија девет години пред Морат, Сол Стајнберг се запишал на архитектура на Политехничкиот универзитет во Милано, кој го опишал како „удобно училиште ... под влијание на кубизмот". Како студент почнал да работи карикатури за „Бертолдо“ - списание за хумор со сатирични и надреалистички елементи. Со подемот на фашизмот и антисемитизмот во Европа, тој бега и да се сели во Њујорк, во 1942 година, каде што нашол редовна работа како карикатурист и илустратор во „Њујоркер“, а работел и за други списанија.

Во 1946 година, тој бил поканет да учествува на изложбата „Четиринаесет Американци" во МОМА, а до средината на 1950-тите години, Стајнберг веќе има значајно место во литературните и уметничките кругови на Менхетен, редовно излагајќи во галериите и музеите низ целиот свет. Тој често работел не само за „New Yorker“, туку и за списанијата како „Vogue“, „Mademoiselle“, „Harper's Bazaar“, „Fortune“, „Time“ и „Life“.

Естетски, концептуално и како тоналитет „Серијата Маски“ е изведена од исклучителниот живот на неговите творци и е резултат на судирот помеѓу двајца динамични, искусни Европејци во срцето на Менхетен за време на најживописните години во Америка. Овие дела нудат и уникатно софистицирана и суптилно сардонична и иронична перспектива на ова исклучително место во тоа особено необично време.

На најраните слики се гледа Стајнберг во неговиот стан, како ги моделира маските кои одразуваат варијации на неговото сопствено алтер-его; извонредно конзистентен, средовечен маж со долго лице и очила, намерно истакнати широки мустаќи и без никаков израз (што е можно поедноставно. Правилна, совршено хоризонтална линија за уста). Но, постепено, како што се развиваат и еволуираат маските на Стајнберг низ годините - од обични автопортрети во разновидни елегантни, елаборирани суштества со очи што личат на бубачки, кои често имаат вознемирувачки манични насмевки, или мешавина од тешки, сјајни скулптурални ликови, со големи веѓи, кои изгледаат како да имаат богат внатрешен свет но, им е здодевно и се цинични,  фотографиите на Морат стануваат подинамични и таа почнува повеќе да импровизира. Постепено почнува да регрутира „пријатели, неколку млади жени од мојата канцеларија и неколку интересни поети" и тие позираат со маските на Стајнберг. Покрај тоа, таа наоѓа нови локации: елегантни градски куќи во „Gramercy Park“, соби во хотелот „Челзи“, куќи на плажа во Лонг Ајленд и на други места.

На површината, овие слики изгледаат разиграно, весело, исполнети со детски хумор и имагинација. Сепак, ако серијата ја гледате одблиску и како целина, фотографиите постепено почнуваат да наликуваат на криптични метафори за морничавата веселост и присилната невиност на повоената Америка во 1950-тите години, како што изгледа во очите на двајца цинични Европејци кои се повеќе од претпазливи кон културата која ги маскирала своите превирања во слаткасти, самозадоволни грчевити насмевки и ги погребала своите несигурности под површното прикажување на просперитет и величественост.

Маските на Стајнберг и Морат се развивале и со разновидноста на внимателно избраните моменти, локации и кореографски изведените „случајни" пози, ги трансформираат нивните ликови во карикатури на времето - богати дами со крзнени палта и мали црни фустани; секретарки сèзнајковци; самозадоволни бизнисмени; убавици во костими за капење и луди боеми. Истовремено, со криењето на нивниот идентитет зад овие чудесни фасади, ја откриваат и прикажуваат болната, злокобна природа на американскиот сон од 50-тите, како што беше прикажана во серијата „Mad[ison Avenue] Men”, која се случува во близина на станот на Стајнберг.

Поставени во космополитскиот комфор на софистицираноста на Њујорк, овие фигури се субверзивни и вознемирувачки, откривајќи го лицемериото на времето во кое настанле Исто така, тие ја предвидуваат улична фотографија која ќе го дефинира истиот град во следната деценија - во делата на  Дајан Арбус или  на Гари Виногранд.

Извор: Magnum photos
 

ОкоБоли главаВицФото