Нема сино без жолто

27.10.18 01:47

Уметникот и аниматор од Сан Франциско, Мачек Јаницки, со својот најнов краткометражен анимиран филм нè води во чудесниот  свет на Винсент Ван Гог.

Создаден во партнерство со Музејот на Ван Гог во Амстердам, „Нема сино без жолто" нуди извонредно 3D патување низ познатите слики на Ван Гог.


Филмот, всушност е составен од сликите на познатиот уметник низ кои може да се следи неговиот живот и творечкиот пат.

Извор: booooooom.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото