Еден потег

01.12.18 03:47

Хитофуде - риу е традиционален јапонски начин на цртање, кој може да се преведе како „цртање на телото на змејот во еден потег“. Датира од Едо периодот. За овој вид уметност потребни се години учење и секојдневна медитација.

Во Јапонија се верува дека овие слики на митолошки змејови може да ви донесат, среќа, богатство и љубов.Извор: National Geographic

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото