Јасна Котеска - КОМУНИСТИЧКА ИНТИМА

04.10.2010 12:50
jasna-koteska.jpg

30. Униформа

29. Кражба на интимата

28. За маките на Темпо (продукција на генерации)

27. Параноја (Сексаулен хиероглиф)

26. Молчењето на Маркс

25. Смеењето на Ленин

24. Комунизам и авангарда

23. Интелигенција и тајна интелигенција (за „затворските школи“)

22. Хистеријата на Троцки, Темпо...

21. Хумор

20. Кодните имиња на УДБА 2

19. Кодните имиња на УДБА 1

18. Голи Оток (Или, зошто Југославија не падна под власта на Сталин?)

17. „Со Сталин против Тито“

16.  Лошиот Тито?

15. „Подобро со 28 години во камп, одошто со 93 на слобода“ (за комунистичката носталгија)

14. Родители на вештачко дишење (за комунистичкиот сон)

13. Анестезија

12. Неутрални граѓани

11. Кремлинологијата како симптом

10. Пет забелешки за природата на анализите што следат

9. „Нема ништо, нели?“

8. Потрага по „патолошкиот“ вишок смисла

7. Феноменологија на кодошот

6. Колку едно живо суштество може да издржи?

5. Тврдо крило

4. Садизам

3. Биографии на пријателите

2. Интимист (Досие 5622)

1. За емоциите што останаа во еден автобус

Реткост е, па морам да

Реткост е, па морам да споделам: Патував со„Комунистичка интима“ со еден ноќен автобус од Софија за Прилеп. Книгата ја оставив на соседното седиште веднаш до ранецот со лаптоп во него. Сум заспал некаде после граница. Кога се разбудив, книгата ја немаше. Некој ја украл. Ранецот си беше на место. :)
Има надеж за овој народ, има!
Се разбира дека купив уште една и сега сум пак на пат со неа. Овојпат се чини ќе ја дочитам, при крај сум. Дали ќе ја дочувам, ќе видиме.

Штета што тие кои од прва

Штета што тие кои од прва рака знаат немаат интерес, желба ниту храброст да излезат во јавност со вистинската приказна за тоа како Јован Котески, или нивниот драг Јонче „завршил работа“... Останува само едностраново неблагодарно ламентирање на ќерка му (на времето за возврат добро спастрена исто како и синот) како единствено еднострано „сведоштво“.
И ве молам, бидете трош демократични и објавете го коментаров.

Јонче, кажи ја бе вистинската

Јонче, кажи ја бе вистинската приказна ти кога веќе ја знаеш.
Интерес, желба или храброст, што од тоа ти фали тебе?

Ах бе, „Јонче“.

Ах бе, „Јонче“. Глава боли од Вашите вистини, што секој момент ќе ги искплукате, а Ве чекаме еве веќе 20 години, и никако да Ве дочекаме! 
Кој Те спречува бе друже, после толку години македонска независност, конечно да ја исереш и својата вистина? Еве ти анонимен сајт, па анонимно истреси се од некој интернет кафич и кажи се’ што знаеш. Што страв Те мачи, па и тука да влегуваш без кондури и чорапи, на прсти, ѓоа ѓаволот лично го модерира сајтов, па со шлем и штит бараш „трош демократичност“. Да Ви се сер*м на пристапот, и на племето смачкано што Ве направи вакви.
Јасна пола деценија гласно зборува за случајот на татко и’, кажува се’ што знае, и со години чека некој да раскаже сведоштво паралелно со нејзиното, за конечно да ја дознае вистината за татко и’.
Пред 2-3 недели беше гостин во ГЕМ на јавна дебата. Кој мој Ти не се појави за да и’ реплицираш? 
Во нејзиното барање барем има достоинство на дете што трага по вистината за својот мртов родител. Што ќе најде - тоа. Рекла: ќе проголта што и да најде. А Ти? Што има во Твоево ништо-кажување?
Да повторам што рекла. Според сегашните увиди - татко и’ бил бесмислена жртва на беднава паланка. Ако најде нешто друго – дотолку подобро. Има две сценарија, кое од двете, Ти „Јонче“, лично го поддржуваш? Според првото, татко и’ бил всушност – гемиџија! Супер, таман ќе заврши во некое следно Скопје 2069! Според второто (што Ти го имплицираш, иако е педерски, ама нека Ти го) татко и’ бил најголем Удбаш лично. Дотолку подобро. Нели сега удбашиве испаднаа најголеми борци за независна Македонија? Види молим те, сите до еден, од челниците на Петта управа, до директорите на СДБ и ДБК, сите да ти биле патриоти невидени, дур кодошеле свои сограѓани и уништувале што им се најде на патот, они уствари работеле за независна Македонија! Ура и за тоа! Ура за ВМРО! Во ова сценарио, тој знаел работи што другите не ги знаеле децении порано. Тоа што живеел и умирал во беда, било дел од жртвите на тајните служби, и што да Ти кажам, помага за да се состави една - совршена хагиографија.
Јасна веќе нема нешто да изгуби. Се’ што изгубила се наоѓа во минатото. Се’ што денес, се’ уште, и’ фали, се – информациите - а Ти се чини ги имаш. Исплукај ги, „Јонче“! Ако имаш вистина, сподели ја, бе друже. Еве Ти јавен повик.  Фронтот Ти отворен. Само не гази на памук, гази ко човек. Да Ве видам еднаш исправени. Од тоа калта не гледате веќе ни каде газите.
А се јавив за ова. Дај сподели ја магичната формула со која Јасна и брат и’, уште на времето (кога имале по 10-тина години) „за возврат биле добро спастрени“.  Што машинчиња имале овие од Удба па ги спаструвале децата на бившите политички затвореници од 1980-ти, така ефикасно, па после некоја деценија-две, од децава станувале нуклеарни физичари, теоретичари, гласни луѓе?
Значи, според тебе, УДБА носела деца на мозочна лоботомија, кога тие имале по 12 години, и после сесија-две, а 20 години подоцна, тие станувале професионалци во своите области?! Браос за УДБА! Не знаев дека имале ваква вселенска машинерија, ама еве Ти си знаел. Па што ќутиш „Јонче“, дај да и’ помогнеме на цела нација! Веднаш да ги уштекаме новиве деца на магичниве машини на Удба, можеби нема да бидат упрпани како Тебе, кога ќе пораснат. А најбитно, што не Те стаиле и Тебе на една од тие машинчиња? Па и од Тебе да станело човек, наместо кокошка?
Боро, фала Ти за коменарите! Еден пријател сега ми го препрати линкот и го прочитав тоа за возот. Што да Ти кажам друже, освен Ти благодарам. Многу ми значи. Секое добро до Тебе!
 

Слични содржини

Книжевност
Книжевност
Книжевност

ОкоБоли главаВицФото