Скопје повторно најзагаден град во светот

19.01.2019 11:43
Скопје повторно најзагаден град во светот

Ноќеска (19 јануари) по 1 часот, Скопје, се најде на првото место во светот, како град со најзагаден воздух. Индексот на загадување беше 430, а на врвот на листата беше во друштво со Индија, Пакистан. Четвртото место му припадна на Бангладеш, а петтото на Косово.

Вчера, по надминување на Прагот на информирање, каде вредноста на ПМ10 честичките во воздухот беше над 100 µg/m3 во текот на два последователни дена на минимум две мерни станици, Град Скопје објави неколку препораки до граѓаните.

Препорачуваат да се избегнува користењето на возила или да се споделување превозот, да се избегнува седење на отворено, да не се горат штетни материјали, да се чистат оџаците.

 

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото