„Медена земја“ освои три награди на Sundance Film Festival 2019

03.02.2019 10:35
„Медена земја“ освои три награди на Sundance

Документарниот филм „Медена земја“ (Honeyland) ја освои главната награда од стучното жири (Grand Jury Prize) на Sundance Film Festival 2019 во конкуренцијата за документарни филмови од светот (World Cinema Documentary Competition). Покрај главната награда филмот освои уште две награди во истата конкуренција: специјална награда за фотографија (Special Jury Award for Cinematography) и специјална награда за влијание за промена (Special Jury Award for Impact for Change).

Продуцент на филмот е Атанас Георгиев, режијата е на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, а директори на фотографија се Самир Љума и Фејми Даут.

Листата на победниците на Sundance Film Festival 2019 можете да ја видите овде.

Слични содржини

Филм / Око / Историја
Филм / Око / Историја
Активизам / Филм / Око

ОкоБоли главаВицФото