Редизајни на југословенски постери

26.03.19 02:38

Македонскиот графички дизајнер и уметник, Зоран Кардула изработи редизајни на познатите југословенски постери.

Популарниот портал „Bored panda“ во неколку продолженија ги објави делата на Кардула.

„Мојата страст е добрите стари работи да ги трансформирам во современи уметнички форми. Мојот визуелен и концептуален речник се движи од класичните сликарски техники до модерните дизајнерски форми преку дизајнот на накит. Иако Југославија одамна не постои, таа сè уште ми е инспирација“, вели Кардула.


Извор: bored panda

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото