Розова банда

10.04.19 00:57

„Гулаби ганг“ (Розова банда) е женско движење што во 2006 година, во северна Индија го основала Сампат Пал како одговор за насилството врз жените.

Познати се нивните маршеви со стапови од бамбус против силувањата на жените.

Овој краток документарен филм во продукција на Ал Џезеира ја следи животната приказна на Чмпае Пал, која откако бил убиен нејзиниот сопруг останува без никаков имот и можност да преживее.

Сепак, благодарение на жените облечени во розово на кој им се придружува и самата и го зема стапот од бамбус, таа успева да ја истера правдата.

Извор: Vimeo

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото