5 начини за препознавање лажни вести

29.04.19 01:41

Прво, обрнете внимание на насловот. Замислете се и секогаш вклучете црвен аларм кога ќе видете дека со насловот има тенденција да се предизвика чувство на страв, паника, вознемиреност. Ова е првиот чекор што го препорачува Александра Теменугова од Инстиутот за комуникациски студии во процесот на препознавање лажни вести.

Таа во разговорот за МИА ги појаснува начините, на кои граѓаните може да препознаат лажни вести, чија продукција особено се зголемува во период на поважни политички случувања, во моментов кај нас во пресрет на вториот круг од претседателските избори.


Извор: Фејсбук МИА

 

Слични содржини

Свет / Технологија / Око

ОкоБоли главаВицФото