Редизајн на познатите логоа за одбележување на 100 годишнината од Баухаус школата

10.05.19 00:22

Германската школа за уметност и архитектура Баухаус, основана пред 100 години, воведе храбар, минималистички и радикално нов пристап кон дизајнот, кој и до денеска останува влијателен.

За одбележување на стогодишнината, заедница на дизајнери преку платформата 99designs се обидоа да ги редизајнираат логоата на некои од најпознатите светски брендови во стилот на Баухаус.

 

Извор: https://www.radiomof.mk

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото