Ѕид

29.05.19 02:17

Краток анимиран филм за двајца луѓе пред кои се испречил ѕид, едниот резигнирано се откажува, другиот не ја признава препреката и бара разни начини да ја совлада. 

Режијата и сценариото на филмот „Ѕид“ од 1965 година е на хрватскиот аниматор Анте Заниновиќ (1934 - 2000), кој е еден од творците на познатата анимирана серија „Балтазар“.

„Ѕид“ бил негов втор филм во неговата кариера и со него освоил повеќе награди на меѓународни фестивали. 

Извор: Youtube

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото