Музикалното прасе

17.06.19 00:57

Краткиот анимиран филм од 1965 година е уште еден претставник на познатата Загрепска школа. Aвтор на филмот е Златко Гргиќ, (1931 – 1988) кој го создаде и Професор Балтазар. Во 1966 година за анимираниот филм „Музикално прасе“ ја освоил Златната палма во Кан. За филмот „Dream Doll“ во 1979 година бил номиниран за Оскар.

Филмот е за едно необично прасе што прекрасно пее, но луѓето сакаат само да го изедат.


Извор: Youtube

 

Слични содржини

Око

ОкоБоли главаВицФото