„Kутикула“ краток хорор филм

06.07.19 10:26

Краткиот анимиран филм „Кутикула“ (Cuticle) е хорор инспириран од делата на Стивен Кинг.

Виолета живее со нејзиното момче, но во нивната врска има тензија која води кон крај. Тие веќе немаат за што да разговараат. Во бањата, девојката ќе се сретне со чудно суштество што живее во водоводните цевки. Дали работите се пореални отколку што мислиме?

Авторка е младата француска аниматорка Мари Хусан (Marie Houssin), а филмот беше неодамна премиерно прикажан на фестивалот Анимафест во Хрватска.Извор: Vimeo

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото