Љубопитство

27.07.19 00:47

Краткиот анимиран филм „Љубопитство“  (1967) е уште едно дело излезено од славната Загрепската школа на анимиран филм.

Автор е Боривој Довниковиќ - Бордо, познат хрватски аниматор, режисер, карикатурист, илустратор и графички дизајнер. Кариерата ја започнал во 1961 година во тогашниот „Загреб филм“ и е еден од творците на популарната цртана серија „Професор Балтазар“. 

 

Извор: Youtube

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото