Сини раце - анимиран филм

09.08.19 00:26

„Сини раце“, краток анимиран филм од Дијала Муир (Diyala Muir), е апстрактно истражување на надреалното искуство на тагата. Режисерката го направила врз основа на сопствените искуства, како интимен процес на катарзично исфрлање на емоциите и сеќавањата од минатото.

„Овој филм е сеќавање на најтешкиот период во мојот живот, откако еден од моите најблиски пријатели неочекувано почина, а потоа неколку недели подоцна се распадна мојата прва реална врска“, вели авторката.

 

Извор: Youtube

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото