Остави сè и читај: Давид Албахари

19.08.19 00:23

Првата епизода од серијалот емисии под наслов „Остави сè и читај“, посветени на книжевноста на Радио Телевизија Србија, бил портретот на Давид Албахари, познатиот писател, преведувач и поет.

Тој на прашањето што да се чита, одговара дека не е важно која книга ја читаш, важно е само да се чита. За вистински писатели ги смета оние осаменици што повлечени во себе се непознати за обичните луѓе. Добрите преводи ги гледа како нови оригинали.Извор: Youtube

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото