Роџер Вотерс пееше за поддршка на Асанж

05.09.19 01:17

Роџер Вотерс учествуваше на собирот во Лондон за поддршка на Џулијан Асанж. Тој ги изненади присутните кога ја изведе легендарната песна „Wish You Were Here“ на неговата група Пинк Флојд.

Стоејќи зад транспарент, на кој се гледа пораката „Не го екстрадирајте Асанж“, славниот музичар рече: „Како се ставиме во позиција на Џулијан Асанж во самицата? Или со тоа дете во Сирија, Палестина или Рохинџа, кои се разнесени на парчиња од овие луѓе од оваа зграда овде?“, мислејќи на британското министерство за внатрешни работи пред кое се одржуваше протестот.

 Извор: rollingstone.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото