Пајажина како уметност

12.09.19 01:27

Дали би поверувале дека овие суптилни скулптури се направени од пајажина. Американскиот уметник Мајкл Симон (Michael Simon) бил напатување во Кореја кога во една шума видел огромни пајакови мрежи во разни форми.

Потоа, тој донел пајаци во своето ателје и ги оставил да плетат пајажини и добил исклучителни дела кои ги премачкува со специјален заштитна материја и потоа им додава боја, добивајќи исклучително изработени уметнички дела. Гледачите можат да ја видат прецизноста а флуросцентните бои додаваат и вселенска поп атмосфера.


Извор: mymodernmet.com

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото