Седум жени народни херои

11.10.19 11:37

По повод празникот 11 октомври, денот на антифашистичкото востание и народноослободителната војна, македонскиот уметник и графички дизајнер, Зоран Кардула објави портрети на седум жени народни херои од Македонија.

Овие портрети во поп арт стил се дел од поголем проект на Кардула, „Хероините на Југославија“.

„Смрт на фашизмот, слобода на народот!
7-те жени народни херои на Југославија од Македонија
и никогаш да не се заборави за што се бореа и во што веруваа. Вечна слава!“, напиша Кардула

Извор: архива на Зоран Кардула

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото