Османли: Културните власти ги заборавија авторите

08.11.2019 01:52
Османли: Културните власти ги заборавија авторите

Со фаворизирањето фестивалска култура, Министерството за култура ги заборави авторските и уметничките трудови, критикува писателот и новинар Томислав Османли.

„Во оваа Влада се сменија тројца министри за култура, од кои последните двајца не се од ресорот култура, па нивните интересирања се сигурно во други домени“, вели Османли во влогот на Республика.

Извор: Институт за комуникациски студии

 

Слични содржини

Општество / Став / Култура

ОкоБоли главаВицФото