Митополис - краток филм

11.11.19 13:04

„Митополис“ (Mythopolis) е краток анимиран филм за тоа како ликовите од грчката митологија се снаоѓаат во денешно време.

Авторка на сценариото, анимацијата и дизајнот е режисерката Александра Хетмерова (Alexandra Hetmerová) од Чешка.

Филмот „Митополис“ има освоена над 20 награди и призанија на меѓународни фестивали.

Извор: Vimeo

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото