Лос Анџелес и фотографиите на Ед Руша

07.01.20 08:25

Музејот Гети (The Getty Museum) по повод наградата што пред еден месец му ја додели на американскиот уметник и фотограф, Ед Руша (Ed Ruscha), продуцираше видео користејќи ги неговите фотографии на Сансет булевар во Лос Анџелес и извадоци од книгата на „На пат“ од Џек Керуак. Насловот на видеото е „Ed Ruscha - Motorized Photographs Of Sunset Blvd. And Other L.A. Streets”

Во збирката на Музејот Гети се наоѓаат околу еден милион фотографии на Ед Руша кои се дигитализирани и дел од нив се употребени во ова видео кое се занимава со двете главни инспирации на Руша: градот Лос Анџелес и текстовите на Керуак.

Извор: Vimeo

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото