Плакатите на Кардула за филмовите на Фелини

20.01.20 15:20

На денешен ден пред 100 години е роден Федерико Фелини, (20 јануари, 1920, Римини, Италија – 31 октомври, 1993, Рим, Италија), кој се смета за еден од највлијателните и најпочитуваните режисери на 20-от век.

По тој повод македонскиот уметник и графички дизајнер, Зоран Кардула изработи минималистички плакати за најпознатите филмови на Фелини.

Извор: behance.net

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото