„Негативен простор“ - анимиран филм

01.04.20 11:21

Краткиот анимиран филм „Негативен простор“ во режија на аниматорите од Балтимор, Макс Портер и Ру Кувахата е адаптација на истоимената песна на Рон Коерт, која ја раскажува приказната за врската помеѓу татко и син преку организираната уметност на пакувањето.

Иако и двајцата режисери се поврзале со пораката на песната, таа погодила личен акорд кај Кувахата чиј татко работел како пилот.

„Се сеќавам дека татко ми го навиваше својот часовник  пред да ја излезе од дома и се сеќавам на списокот за пакување што тој го имаше закачено на ѕидот. 

„Моите најживописни сеќавања од детството се поврзани со предмети, текстури и обични рутини“, вели Кувахата.

Режисерите ги истакнуваат овие специфични текстури и чувства поврзани со секојдневните предмети и облеката.  

Филмот „Негативен простор“ беше номиниран за Оскар во 2018 година, во категоријата најдобар анимиран краток филм.Извор: Vimeo

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото