Ремек дела кои настанале во време на епидемија

04.04.2020 15:34
Најпознатите уметнички дела кои настанале во време на епидемија

Од ужасните епидемии на чума што ја опустошија Европа oд 14-от до 18-от век, преку шпанската треска која го покоси населението во 1918 година до епидемијата на СИДА од осумдесеттите години на минатиот век, уметниците активно учествуваа во бележењето на уништувањето, ужасот и страдањето со силна емоција, храброст и проникливост. Честопати размислувале за поголемата слика, па ни даваа надеж и утеха.

Првата голема епидемија на чума се случила во 165-180 година. со пет милиони жртви. За време на владеењето на царот Јустинијан, 541-2. година, оваа болест однела 25 милиони животи, а најцрното опустошување беше она што ја зафати Европа во 1347-1351 година кога загинале околу 200 милиони луѓе. Илјадници сликари, занаетчии и уметнички патрони беа меѓу нив.

Последиците биле долгорочни - потребни биле речиси 200 години за да Европа го надомести своето население, борејќи се со повремената појава на епидемијата до 18 -от век. Во следните децении, ужасните трауми ја разгореле имагинацијата на уметниците на еден вознемирувачки и загрижувачки начин. Сè повеќе, тие сликале пекол, апокалипса, сатана или косачот на смртта.

Џонатан Џоунс, ликовниот критичар на „Гардијан“, во својот текст од 2012 година забележа дека чумата била дел од секојдневниот живот речиси 300 години, од 14-от до 17-от век, период кога создавале најголемите мајстори.

„Изгледа дека целата историја на уметноста за време на ренесансата и барокот дека е затворена во рамките на царството на чумата“, пишува тој, додавајќи дека „иако многу дела биле со мрачни теми и покрај сè, уметноста била полна со радост и славење на животот“, заклучува Џоунс.

Гуарџенто ди Арпо, Богородица на смирението, 1345-50.

Наследникот на големиот Џото, во уметничка смисла, Гуаранто ди Арпо го насликал ова дело на крајот на петтата деценија на 14-от век во Падова, кога епидемијата на чума достигна врв. Опкружен со смрт од сите страни, Ди Арпо прикажал нов вид Мадона - Богородица на човештвото - прилично радикална за религиозното сликарство во тоа време.

На позлатена површина, Дева Марија го храни бебето Исус. Наместо да биде на престолот, таа седи на подот, како некоја сиромашна жена. Со исклучок на сцената во „Раѓањето Христово“, таа никогаш не била прикажана на овој начин, но уметникот сакал да ја истакне нејзината смиреност. Марија сепак носи прекрасна круна, таа е кралица на небото која се спуштила на Земјата, подготвена да го утеши човештвото по смртта, пишува историчарот на уметноста на „LA Times“, Милард Мис.

Златните зраци на сонцето што се издигнуваат од медалјонот на нејзините гради се рашириле по целото тело. Замислете го сјајот на од сликата ноќе, осветлена само од свеќи.

Богородица овде станала понизна мајка, визија за вечна моќ на крајот на светот.

Јакопо да Понтормо, Автопортрет, 1522 година

Јакопо да Понтормо (1494-1557), е еден од најзначајните уметници на маниризмот. Тој се сликаше во Фиренца и беше под покровителство на Медичи и под големо влијание на Микеланџело.

Кога Фиренца била зафатена од епидемија на чума, во 1523-24 година, Јакопо се скрил во еден картусијански манастир. Во ситуација што може да личи на една од овие наши денови, владата со декрет го затворила градот, вовела карантин и го суспендирала нормалниот живот. Потоа започнал бунтот на населението. За неколку месеци, умреле околу пет проценти од населението (околу 3000 луѓе), но Понтормо неуморно работел во манастирот.

Во неговиот автопортрет, некои историчари на уметноста го гледаат резултатот од овие „долги периоди на интроспекција во време на егзистенцијална паника“ предизвикани од епидемијата. Десниот прст го насочува кон гледачот, како да потсетува: никогаш не се знае кој ќе биде следниот.

Тицијан, Пиета, 1575-6 година

Венецијанскиот сликар Тицијан (околу 1488-1576), беше еден од најсестраните ликовни уметници на ренесансата во северна Италија.

„Пиета“ е неговото последно дело, направено среде епидемијата на чума во Венеција. Во оваа традиционална сцена на Богородица со починатиот Исус во скутот, гледаме драматична епизода полна со страдања: старец кој се моли за себе и за неговиот син да ја преживеат епидемијата. Старецот е веројатно самиот Тицијан, со синот Орацио.

И Тицијан и Орацио починале во 1576 година. Сликата што Тицијан ја наменил да стои над неговиот гроб, ја завршил Палма Џоване. Денес е сместена во галеријата на Академијата на Венеција.

Рембрант ван Рајн, Автопортрет, 1669 година

Рембрант (1606-1669) цел живот работел автопортрети, но оние од подоцнежните години се издвојуваат по трагичната и вознемирувачка атмосфера. Сликарот ја надживеал првата сопруга Саскија, својата втора партнерка Хендрикје - поради клаузула во тестаментот на Саскија, тие не смееле да се венчаат , а го надживеал и синот Титус, од бракот со Саскија.

Таа почина во 1642 година на 31-годишна возраст од туберкулоза, додека Хендрикје (починала 1663 година) и Титус (1668година ) биле жртви на чумата: таа имала 37 , а синот 27 години. Инфекцијата пристигнала во Амстердам преку брод од Алжир.

Рембрант починал во мизерија, една година по неговиот син.

Антонис ван Дајк, „Мадона со бројаници“ 1623-24 година

Фламанскиот барокен сликар Антонис ван Дајк (1559-1641) поминал шест години во Италија, од 1621 до 1627 година. Кога епидемијата на чума избувнала во Палермо, тој избегал од таму во Џенова. Во Палермо го оставил недовршениот олтар на Богородица со бројаници, која му била испратена во Џенова за да ја дослика.

Денес се наоѓа во Ораториум дел Росарио веднаш до манастирот Св. Доминик во Палермо. Сликата е полна со емоции и драма. Богородица, наместо како смирена девојка, е прикажана како сицилијанска госпоѓа. Таа со едната рака му ги дава бројаниците на Св. Доминик, а со другата рака го држи енергичниот мал Исус, нервозно бебе кое сака да игра со ангелите. Тој не е примерно дете што мирно седи во скутот на неговата мајка, како што било во  дотогашната иконографија. Под Богородица се доминиканските светци Св. Доминик, Св. Винсент и Св. Катарина од Сиена, како и локалните светци Розарија, Кристина, Нинфа, Оливија и Агата.

Егон Шиле, Семејство, 1918 година

20-от век донесе две светски војни, Холокауст, Хирошима, незамисливи злосторства и - шпанска треска. Вирусот инфицираше 500 милиони луѓе ширум светот, убивајќи околу 100 милиони повеќе од сите војници и цивили за време на Првата светска војна. Во Европа страдале оомеѓу 40 и 50 милиони луѓе.

За разлика од типичниот грип, кој најмногу ги погодувал децата и постарите луѓе, шпанската треска ги фаќала и здравите, млади луѓе. Австрискиот уметник Егон Шиле бил една од жртвите.

Во своите последни денови работел на сликата „Семејство“. На неа го гледаме Егон со неговата сопруга Едит со нивното неродено дете. Во писмото до неговата мајка, тој открил дека Едит се разболела и е шест месеци бремена. „Се подготвувам за најлошото“.

Едит починала на 28 октомври 1890 година, тој починал три дена подоцна. Имаше 28 години.

Едвард Мунк, Автопортрет по шпанската треска, 1919 година 

Норвешкиот уметник Едвард Мунк (1863-1944) е најпознат по неколку верзии на сликата „Крик“, осамена фигура со израз на агонија на лицето. За разлика од Шиле, Мунк ја преживеал пандемијата на шпанска треска и потоа го насликал својот портрет, каде се прикажал со ослабени образи, завиткан во наметка и ќебе.

„Болеста, лудилото и смртта ... ме гледаа од над мојата лулка и ме следеа цел живот“, напиша тој. Длабоко засегнат од раната смрт на неговата мајка (кога имал пет години) и неговата 15-годишна сестра (кога имал 14 години), Мунк ја поминал целата своја кариера сликајќи ја болката, тагата и уништувањето што туберкулозата и другите заболувања го оставиле во неговиот живот.

Самиот бил често болен и со кревко во емоционално здравје. Сепак, доживеал длабока старост. Починал во 1944 година на 81-годишна возраст.

Дејвид Војнарович, Без наслов (Бизони), сликано 1988-89, отпечатено 1994 година

Не само најпознатото дело на овој уметник, туку и едно од најтрогателните уметнички реакции на кризата предизвикана од епидемијата на СИДА во осумдесеттите години на минатиот век, која досега одзеде меѓу 25 и 35 милиони животи.

Делото покажува стадо бизони што паѓа од карпа директно во смрт. Тоа е фотографија од дијаорама од музеј во Вашингтон, која ги илустрира раните техники на лов на домородните Американци. Делото е направено кога уметникот открил дека е заразен со ХИВ и кога сакал да ги пренесе своите чувства на проклетство и безнадежност.

Оваа споредба на СИДА со масакрот на бизони во 19-век укажува на политиката на занемарување и маргинализација карактеристична за односот на владата на САД кон сидата во тоа време. Војнарович почина во 1992 година на 38-годишна возраст.

Извор: nova.rs

Слични содржини

Уметност / Теорија / Историја
Општество / Уметност / Историја

ОкоБоли главаВицФото