Децата во Данска се вратија во училиште

19.05.20 16:02

По неколку недели карантин, децата во Данска се вратија во основните училишта.

„Најтешко е тоа што не можеме да се гушнеме“, вели едно девојче, но правилата се прават напори да се намали опасноста од евентуално ширење на болеста. Малите игралишта се доволни за неколку деца,а рацете се мијат на секој час.

Данска е прва земја која ги отвори своите основни училишта по пандемијата од коронавирусот. Таа досега има 550 починати од Ковид-19.

 

Извор: BBC

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото