Со солзавец, кучиња и полициска коњица, утрово растерани демонстрантите во Белград

08.07.2020 10:26
Со солзавец, кучиња и полициска коњица, утрово растерани демонстрантите во Белград

Запалени контејнери и полициски возила, ѓубре на улиците, скршени сообраќајни знаци и прозорци, е сликата по синоќешните нереди во Белград. Она што започна како  протест против најавите за враќање на рестриктивните мерки, во 2 часот по полноќ кулминираше во остар судир помеѓу полицијата и демонстрантите. Епилогот е 43 повредени полициски службеници и 17 повредени учесници во протестот, додека 23 лица се приведени. Меѓу нив е и Дамњан Кнежевиќ, за кој се претпоставува дека е организатор на протестот.

Утрово, српската полиција ги растера демонстрантите кои од синоќа протестираа во Белград по најавата на претседателот Александар Вучиќ за враќање на „полицискиот час“ поради порастот на бројот на заразени со Ковид-19. При интервенцијата, жандармеријата користеше специјални сили за разбивање демонстрации, полицајци на коњи, во оклопни возила и голем број лица во цивил. За попладнево е закажан нов протест.

Синоќешниот протест почна нешто по 20 часот и со само неколку стотици учесници кои подоцна станаа илјадници. Дел од демонстрантите се судрија со полицијата, а дел и влегоа во зградата на Собранието. Демонстрантите фрлаа со јајца, со камења, со пластични шишиња и со димни бомби кон полицијата, десетици контејнери беа запалени, како и најмалку две полициски возила, а според првите извештаи има и повредени од двете страни.

Откако полицијата доби засилување, ги растера демонстрантите пред Собранието со употреба на солзавци, а полициската коњица и единицата со кучиња беа изнесени на улиците. Локалните телевизии во живо емитуваа за случувањата, за нападите врз полицијата, но и за полициска бруталност при апсење и тепање на демонстранти.

Пратеникот во српскиот Парламент, Ѓорѓе Вукадиновиќ рече дека „таква бруталност на полицијата е непотребна и толку многу солзавец не е регистриран во Белград од 5 октомври 2000 година“ кога режимот на Слободан Милошевиќ беше соборен со протести.

Директорот на полицијата, Владимир Ребиќ, утрово рече дека полицијата ја „контролира ситуацијата“ пред српскиот Парламент.

Во Србија вчера беа пријавени 13 смртни случаи од Ковид-19, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата. Како новозаболени беа регистрирани 299 лица што е во рамки на минатонеделниот просек од 250 до 350. Вкупниот број на инфицирани граѓани со коронавирус во Србија е 16.719 од кои починаа 330 лица..

Забраната за собирање на повеќе од пет лица во затворен простор и на отворено во Белград стапува на сила денеска, а полицискиот час од петок до понеделник.

Поради влошената епидемиолошка состојба во Србија, повеќето земји во регионот, вклучувајќи ја и Грција забранија влез за српски државјани.

 Видео: Al Jazeera Balkans

Слични содржини

Балкан / Став
Балкан / Живот

ОкоБоли главаВицФото