„Турбината“ - анимиран филм

03.11.20 12:10

Овој краток анимиран филм на канадскиот режисер Алекс Боја (Alex Boya) се занимава со комплексните ефекти од војната. Приказната е трогателна и надреална.

Филмот „Турбината“ почнува со една жена што се качува на возот кој се движи по пругата како црв. Црно-белиот филм потоа го прикажува нејзиното патување за да се сретне со нејзиниот сопруг пилот, кој се враќа од војната со авионски мотор кој го заменува неговото лице.Извор: thisiscolossal.com

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото