Зборови кои ја обележаа годинава

09.11.2020 11:12
Зборови кои ја обележаа годинава

Зборови кои ја обележаа годинава - чисто за да разбереме зошто од ова не излегуваме „нормални“, ни според новото нормално.

PCR, CRP, позитивен, негативен, асимптоматски, TT, маска, маска, трослојна, аеросоли, Д димери, Инфективна, Филипче, маска, дома, седи дома, коморбидитет, IgM, IgG, антигени, серологија, ремдесивир, Mg, Zn, Se, C1000, D3, Сумамед, маска, маска, ЈСП, свадба не!, дистанца, обезност, Панцеф, пандемија, ивермектин, епидемија, коронавирус, Sars-Cov-2, Covid-19, кревет, монтажна, Систина, Авицена, Биотек, Жан Митрев, рапид, маска, маска, два метра, изолација, самоизолација, казна, мекици не!, оксиметар, респиратор, кислородна поддршка, Филипче, маска, маска, 8 Септември, 3.950 денари, заразени, заболени, инфицирани, дијабет, хоспитализирани, суспектен, маска, вирулентен, 5G, 6G, вакцина, имунитет, Сорос, чип, слава не!, Бил Гејтс, мозок, брис, етанол, карантин, дезинтал, влажни марамици, термин, мој термин, твој термин, антибактериски, онлајн, Зум, Дуо, Карго, сапун, 20 секунди, аспирин протект, достава, казино, алкохол, компјутер, нулти пациент, директорка на Кожна клиника, скијање во Италија, Нетфликс, маска, маска, Албанија, ракавици да!, ракавици не!, треска, мирис, вкус, N95, KN95, FFP3, FFP 2 vs N95, скафандер, над 37, есенски бран, пролетен бран, инфлуенца, Караџовски, кашлица, ново нормално, Еурофарм, Пановски, Зегин, Вело, оставка, папагал, Шведска, Кина, колективен имунитет, руска вакцина, британска вакцина, Оксфорд.... и музичето пред да почне пресот на Филипче.

Ииии, тоа не е сè! Следува и втор дел, дополнета низа од пријателите:

„Дозволете да ги соопштам“, апелирам, лилјак, карантин, сатурација, граници, затворени граници, отворени граници, со PCR, без PCR, обично грипче, обична настинка, инхалација со виски, гаргара, пикот!, рекордни, црн биланс, црно деноноќие, веледрогерии, Наќе Чулев, угостители, пакет мерки, ваучери, тоалетна хартија, брашно, квасец, СЗО, ИЈЗ, ЦЈЗ, инспекторат, казна, двајца на маса, четворица на маса, 12 на маса, ниту еден на маса, журки, Водно, Градски парк, херои, визир, короната е умрено, Бергамо, Вухан, постои, не постои, тест, Лиде Лиде, нов бран, лесна клиничка слика, тешка клиничка слика, реновирање, невидлив непријател, локдаун, кластер, кислородна поддршка, слава, Мош, Интермецо, деливери, протокол, експертиза, алгоритам, матичен, маска, маска.........и нервен слом!

 Слика: Мурал во Берлин

Слични содржини

Книжевност / Став

ОкоБоли главаВицФото