Мурал „Хероите на градот“ во чест на скопските пожарникари

03.12.2020 15:06
Мурал „Хероите на градот“ во чест на скопските пожарникари

 Скопската пожарна кула во Автокоманда доби свој мурал, насловен „Хероите на градот“ во чест на скопските пожарникари. Авторка на муралот е уметницата Јана Јакимовска, професорка на ликовната академија во Штип, а изработката е направена заедно со уметникот Ненад Тонкин.

„Благодарност до град Скопје, КреАрт и МКЦ, до командантот на Скопската противпожарна служба Влатко Симоновски, до времето кое не’ послужи до денес, а најголема благодарност до хероите на градот, нашите пожарникари кои секојдневно беа со нас, не’ бодреа и ни помагаа да ги премачкаме овие 180 метри квадратни, најчесто искачени на фамозниот Сноркел. Со нови мурални авантури се гледаме во 2021“, напиша на својот ФБ профил уметницата Јана Јакимовска.Слики: Фејсбук профилот на авторката

Слични содржини

Јавни Простори / Европа / Уметност / Настан
Јавни Простори / Уметност
Активизам / Јавни Простори / Екологија
Општество / Активизам / Јавни Простори

ОкоБоли главаВицФото