Најдобрите вицови на Окно во 2020 (1)

11.01.2021 14:27
Најдобрите вицови на Окно во 2020 (1)

 

Очајна македонска делегација го посетила Господ и плачливо се пожалила за нивната судбина.

„Аман кажувајте што е проблемот?“, прашал Господ.

„Ох, Господи, зошто толку нè казни? Ти направи сите нормални народи да потекнуваат од мајмуните; а само ние од Бугарите.

via Марија Тодорова

***

Бугарин влегува на македонска граница.

Цариникот се обидува да зборува на англиски, прашувајќи:
- Occupation...?

Бугаринот спремно одговара:

- No, just visiting... This time!

***

Од границите на балканскиве земји да фрлиш бумеранг и тој нема да се врати.

***

Минатото ни е страшно, сегашноста неподнослива, цела среќа што немаме иднина.

***

Се сретнале капиталист и робовладетел, на муабет.

- Како е, како иде работава? - прашал капиталистот.

- Не е добро - одговорил робовладетелот. - Робовите многу јадат, па мораме да ги лечиме кога ќе се разболат, па да градиме куќички за да не се мрзнат и киснат, облеката исто е скапа, па војската за робовите да ги приведеме, полицијата за да ги дисциплинираме, сето тоа чини...

- Кај нас е тоа многу подобро решено - одговорил капиталистот. - Самите сè си плаќаат.

 

 

1872 - криеш ајдуци;

1942 - криеш партизани;

2020 - криеш гости.

***

За сите што се чудевте кога е Куково лето?

Е па - годинава е.

***

- Шишмишов не ви е добро сварен.

- Аман бе, нема светот да пропадне ради лошо сварен шишмиш!

***

Подобро изолација отколку заземјување.

***

Животот е она што ти се случува додека ти се полни мобилниот.

***

Комшике, каде е маж ти, три вечери го нема на тераса?

- Го ошишав!

***

Најден е лек против коронавирусот:

61 пиво и С витамин.

Ако не верувате прочитајте го
Covid 19 наопачки.

 

 

- Прво ќе купиме двоглед.

- И што понатаму?

- Ќе видиме што понатаму.

***

Во меѓувреме, во Скопје:

- Се сеќаваш на мене?

- Се сеќавам, ама НИЗ МАГЛА.

***

Еден човек ми објасни како да ги гледам географските карти. Легенда!

***

Само кај нас на „Што правиш?“ одговараат со:

„Ништо, на работа сум.“

***

Никогаш не викај „Ни мртов повеќе на избори“.

Тоа не зависи од тебе.

***

- Комши, можеш вечерва да ми ја позајмиш бор машината?

- Секако, што планираш?

- Планирам утре сабајле да спијам.

 

 

У Аеродром, у кафич, женска прашува дечко:

– Дечко, сингл си?

– Девојко, си се препознала. Не сум тенисер.

***

Јас ѝ пишувам: Девојко, страшна си...

А таа ми возвраќа: Море и ти шо вампир си...

***

Еден млад и згоден интернист бил толку вообразен што кога и да им мерел пулс на жени, минусирал десет отчукувања на сметка на својот шарм.

***

Мажот дома врши лавовски дел од работата.

Главно јаде и спие.

***

До сите кои ги откажаа свадбите поради вирусот:

Запамтете - Господ ви даде втора шанса.

via Владимир Манде Мандичевски

***

Девојката: Каде е мојот роденденски подарок?

Дечкото: Го гледаш ферарито пред зграда?

Девојката: Да, да! Го гледам!

Дечкото: Е па во истата боја ти купив лак за нокти.Карикатури: Dave Coverly

Слични содржини

Општество / Книжевност / Култура
Општество / Графички Дизајн / Книжевност / Култура
Општество / Книжевност / Култура
Општество / Книжевност / Култура
Општество / Книжевност
Општество / Книжевност
Книжевност / Уживање / Култура
Книжевност / Уживање / Култура

ОкоБоли главаВицФото