Мира Фурлан (1955 - 2021)

22.01.2021 11:25
Мира Фурлам (1955 - 2021)

Веста за смртта на познатата актерка Мира Фурлан ги растажи театарскиот и филмскиот свет и сите нејзини обожаватели.

Како што е познато, Фурлан се пресели во Америка среде бурни настани за време на распадот на Југославија. На почетокот на деведесеттите години, поради нејзината љубовна врска со режисерот Горан Гајиќ, живееше на релација Загреб - Белград, што во тоа време беше најлошата можна комбинација. Многумина ја нарекуваа со погрдни зборови и јавно ја осудуваа за нејзиниот избор, па затоа, по сопствено признание, дури морала да побара помош од психијатар.

Како гостинка во емисијата „Недела во 2“, во 2008 година, Фурлан за тој период рече: „Ме линчуваа јавно. Луѓето покажуваа со прсти кон мене. Ме нарекоа „шизоидна“ личност која се однесува кој знае на погребот на мајка ми. Не заборавив затоа што заборавањето не лекува рани. Морав да заминам за да се спасам ’.

Откако ја изгуби работата во Загреб, во ХНК, но и станот што го наследи од нејзината баба, Мира Фурлан замина во САД со сопругот и синот Марко Лав на крајот на 1991 година и, како што раскажуваше, таму поминала низ вистинска емигрантска приказна.

„Отидовме во САД со парите што ги добивме од продажбата на автомобилот. Во сето ова се најдовме сосема сами. Во Њујорк нè пречека непријатна зима, една од најлошите. Немаше `Добредојдовте во Америка`. Не беше лесно, но успеавме. Направивме разни работи. Ја поминавме целата типична имигрантска приказна. Горан носеше ладилници до шестиот кат од зградите во Њујорк, а јас пробував разни работи. Емиграција значи „од некој до никој“, всушност го губите вашиот идентитет и тогаш треба полека да го создадете повторно “, рече Фурлан.

„Иселувањето е тешка дисциплина, бидејќи едно лице неизбежно мора да го смени сопствениот став и да прифати туѓа слика за себе. Работите значително се менуваат и таа промена треба да се прифати. Не е лесно.'

Во САД, таа на крајот успеа да му се врати на актерството.  Во последните триесет години се истакна со улогите во популарните тв серии „Вавилон 5“ и „Изгубени“, а повремено соработуваше и со филмаџии од поранешна Југославија. Пред неколку години, таа се врати во Хрватска за да соработува со Хрватскиот народен театар во Риека, со улога во претставата „Касандра“.

Мира Фурлан беше критички настроена кон старата татковина.

„За време на мојот неодамнешен престој во Хрватска, сфатив дека целиот простор е толку загаден со сензационализам, вулгарност и примитивен националистички дискурс, кој воопшто не е променет од 1990-тите години кога заминав, така што заклучив дека всушност немам што да барам. Тоа е тажно, но, за жал, точно. И вистината треба да се прифати. Немаме друг избор“, кажа Фурлан, во интервју во 2017 година. 

Во последните години, таа живееше во Лос Анџелес, каде работеше во училиште за глума. За нејзиниот живот таму, во ерата на Доналд Трамп и пандемијата, таа рече:

„Овде работата со пандемијата стана апсолутно политичка. Нема контрола, републиканците се отвораат, демократите се затвораат ... Републиканците сакаат да врви бизнисот, еден од нив дури изјави дека старите луѓе треба да се жртвуваат за младите. Да отвориме сè, па кој ќе преживее, ако сте стар, извинете...Пандемијата се претвори во политички проблем и земјата е целосно поделена.

А Трамп? Тој воопшто не заслужува да се зборува за него. Вината е на сите нас, на целиот свет, да му го даваме она што му треба. Луѓето се занимаваат со неговите твитови, а всушност многу полоши работи се случуваат зад сцената, на лудилото му  нема крај “, рече Фурлан.

Фурлан играше во славните југословенскифилмови како „Татко на службен пат“ на Кустурица, „Во клештите на животот”, „За среќа се потребни тројца” на Рајко Грлиќ, како и во ТВ сериите „Вело мисто” и „Непокорениот град”. Во последните неколку години таа имаше улоги во филмовите на Данис Тановиќ („Циркус Колумбија“) и Горан Марковиќ („Турнеја“), а играше и во Турција и Романија.

Нејзините колумни напишани за „Ферал трибјун“ се собрани во книгата „Тотална распродажба“ (Самиздат, Бг), а до скоро се играше нејзината претстава „Додека смртта не нè раздели“, во режија на Мики Манојловиќ, во продукција на „Работилница за интеграција“, од Белград, која беше наградена на неколку театарски фестивали

Славната актерка пред пет години дојде во Скопје како една од главните гости и членови на жирито на филмскиот фестивал „Киненова“.

Слични содржини

Книжевност / Живот

ОкоБоли главаВицФото