Дали на Јапонија и на светот им се потребни вакви Олимписки игри?

11.05.2021 12:22
Дали на Јапонија и на светот им се потребни вакви Олимписки игри?

Од првиот момент кога Јапонија изрази желба да биде домаќин на Олимписките игри во 2020 година, организаторите ги претставија како симбол на закрепнување: од децениските економски катастрофи, од разорниот земјотрес, цунамито и нуклеарната катастрофа, од ужасната пандемија.

Сега кога е речиси сосема извесно дека Олимписките игри во Токио ќе започнат на 23 јули, самиот настан полека станува еден вид предизвик од кој Јапонија би можела да се опоравува со години.

Цела редица на здравствени, економски и политички проблеми ја презедоа Олимпијадата. Дури и кога организаторите минатиот месец официјално одлучија да го забранат доаѓањето на навивачите од странство, епидемиолозите предупредуваат дека Олимпијадата може да го шири вирусот. Илјадници спортисти и други учесници ќе се соберат во Токио, од повеќе од двесте држави, во време кога повеќето Јапонци сè уште не се вакцинирани.

Финансиските опасности се исто така значајни - буџетот за игрите порасна на неверојатни 15,4 милијарди долари, што е за три милијарди повеќе од минатата година што придонесува за долгорочни сомнежи кај домаќинот на Олимписките игри дали воопшто се исплати организирањето на оваа голема спортска манифестација. А, организацискиот комитет е во еден вид хаос: и претседателот и креативниот директор неодамна мораа да дадат оставка под притисок на јавноста, поради недолични сексистички коментари.

Јапонската влада на тој начин се спротивстави и на желбите на јавноста. Според анкетите, речиси 80 отсто од Јапонците кажале дека Игрите треба повторно да се одложат, па дури и целосно да се откажат.

Според организаторите, годинашните Игри претставуваат еден вид морален императив. Претседателот на организацискиот комитет, Сеико Хашимото, неодамна ги наведе „значајните предизвици“ со кои се соочува светот и одговорноста на олимпиското движење да „создаде наследство за идното општество“.

Без оглед на исходот на Олимписките игри ова лето, тие ќе имаат далекусежни последици за целото движење, кое со децении стоеше на темелите на идеализираните приказни за инспирација и граѓанска гордост, за да ги оправда огромните трошоци и барања на градовите домаќини.

„Кога ќе кажат ‘пет кругови’ или кога ќе се појават со олимписките симболи, мислат дека можат да ни даваат наредби, сметаат дека им е дозволено да прават што било“, вели Сатоко Итани, професорка по спорт, пол и сексуалност на Универзитет во Кансаи.

„Ова може да биде пресвртна точка за организаторите. За жал, мислам дека тие навистина не го сфатија тоа“, вели Итани.

Јапонија има сè помалку надеж дека инвестицијата ќе биде вратена, особено откако комитетот одлучи да не дозволи посетители од странство. Без овие туристи, хотелите, рестораните или другите туристички атракции тешко дека ќе заработат пари.

Организаторите велат дека безбедноста е најважна и дека ќе потрошат најмалку 900 милиони долари за мерките за спречување на коронавирусот. Во последните недели, тие внимателно следат сè што се работи и како функционираат другите големи спортски настани, како што се „Австралија опен“ и колеџ-кошаркарските турнири во Америка и во машка и во женска конкуренција.

Јапонија сака Олимписките игри да бидат симбол на триумфот над цунамито во 2011 година и нуклеарната катастрофа во Фукушима, од каде што тргна олимпискиот факел на 25 март. Сепак, на многумина во Јапонија тоа не им се допаѓа. Критичарите велат дека чистењето на електраната Фукушима Даичи, каде, пред една деценија, се стопија три реактори, сè уште не е завршено.

„Јас сум многу против употребата на терминот„ закрепнување “, вели Ајуми Ида, 36, експерт за односи со јавноста. „Треба да се срамиме од она што ќе му го покажуваме на светот“.

Извор: The New York Times

 

Слични содржини

Свет / Психологија

ОкоБоли главаВицФото