Имунитетот со вакцината на „Фајзер“ слабее, ќе треба и трета доза

10.07.2021 00:37
Имунитетот со вакцината на „Фајзер“ слабее, ќе треба и трета доза

„Фајзер“ е пред барање за одобрение од САД за трета доза од вакцината против Ковид-19, соопштувајќи во четвртокот дека уште една доза во рок од 12 месеци може драматично да го зајакне имунитетот и можеби ќе помогне да се избегне најновиот загрижувачки мутант на корона вирусот.

Истражувањата од повеќе земји покажуваат дека вакцините „Фајзер“ и другите нудат силна заштита од многу заразната Делта варијанта, која брзо се шири низ целиот свет и сега претставува најголем број нови инфекции во САД.

Две дози на повеќето вакцини се од клучно значење за развој на високо ниво на антитела кои се борат против вирусите против сите верзии на корона вирусот, не само на Делта варијанта – и поголемиот дел од светот сè уште е очаен да ги добие првичните заштитни дози бидејќи пандемијата продолжува да беснее.

Но, антителата природно опаѓаат со текот на времето, па во тек се и студии за да се каже дали и кога може да бидат потребни засилувачи.

Во четвртокот, д-р Микаел Долстен од „Фајзер“ изјави за Асошиетед прес дека раните податоци од студијата на компанијата сугерираат дека нивото на антитела кај луѓето скока од пет до 10 пати по третата доза, во споредба со нивната втора доза месеци порано.

Во август „Фајзер“ планира да побара од Управата за храна и лекови за итно одобрување на трета доза, рече тој.

Зошто може тоа да е важно за борба против Делта варијантата? Долстен посочи на податоците од Велика Британија и Израел кои покажуваат вакцина „Фајзер“ „многу добро ја неутрализира варијантата Делта“. Претпоставката, рече тој, е дека кога антителата ќе паднат доволно ниско, Делта вирусот на крајот може да предизвика лесна инфекција пред имунолошкиот систем повторно да стартува.

„Овој брз пораст е вознемирувачки“, рече таа: Пред неколку недели, варијантата Делта претставуваше нешто повеќе од една четвртина од новите случаи во САД, но сега изнесува нешто повеќе од 50% – а на некои места, како што се делови од средниот запад, дури 80%.

Исто така во четвртокот, истражувачите од Францускиот институт „Пастер“ објавија нови докази дека целосната вакцинација е критична.

Во лабораториските тестови, крвта од неколку десетици луѓе кои ја примиле првата доза на вакцини „Фајзер“ или „АстраЗенека“ „едвај ја инхибирале“ варијантата Делта, објави тимот во списанието „Нејч “. Но, неколку недели откако ја добија втората доза, речиси сите го имаа она што истражувачите го сметаа за зајакнување на имунитетот доволно силно за да се неутрализира варијантата Делта – дури и ако тоа беше помалку потентно отколку во однос на претходните верзии на вирусот.

Француските истражувачи исто така тестирале невакцинирани луѓе кои прележале корона вирус и откриле дека нивните антитела се четири пати помалку потентни против новиот мутант. Но, единствената доза на вакцина драматично ги зголеми нивните нивоа на антитела – предизвикувајќи вкрстена заштита од Делта варијантата и уште два мутанти, открива студијата. Тоа ги поддржува препораките за јавно здравје дека прележаните со Ковид- 19 треба да се вакцинираат наместо да се потпираат на природен имунитет.

Лабораториските експерименти покажуваа дека е клучно да се имунизира поголем дел од светот пред вирусот да се развие уште повеќе.

Истражувачите во Велика Британија откриле дека две дози на вакцината „Фајзер“, на пример, се 96% заштитни од хоспитализација со Делта варијанта и 88% ефикасни од симптоматска инфекција. Тоа откритие беше објавено минатиот викенд од канадски истражувачи, додека извештајот од Израел сугерираше дека заштитата од лесна делта-инфекција може да се спушти пониско, на 64%.

Дали целосно вакцинираните сепак треба да носат маски на места каде што се зголемува варијантата Делта е сè почесто прашање. Во САД, здравствените власти велат дека целосно вакцинираните лица не треба да ги носат. Дури и пред да се појави варијантата Делта, вакцините не беа совршени, но најдобрите докази сугерираат дека ако вакцинираните луѓе сепак добиваат корона вирус, ќе имаат многу поблаги случаи.

Извор: https://nezavisen.mk/

ОкоБоли главаВицФото