Добредојдовте во новата нормалност

22.07.2021 12:45

Милијардерите кои си ги дуплираа богатствата за време на пандемијава и не платија никакви даноци за тоа, решија да изиграваат астронаути и да се прошетаат малку низ вселената, пошто јахтите и авионите им здосадија. И додека праќаат мотивирачки пораки од таму горе, забораваат да кажат дека целиов спектакл е само за утре да можат да добијат уште повеќе државни пари за проекти поврзани со вселената.

За тоа време тука доле 100 милиони луѓе останаа без работа поради пандемијата, 500 милиони ќе паднат во сиромаштија, илјадници умираат секој ден затоа што сиромашните земји немаат пари за вакцини, и планетата буквално зоврива од глобалното затоплување кое милијардериве го прават.

Добредојдовте во новата нормалност.

Бранимир Јовановиќ, Фејсбук, 20.07.21.

 

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото