„Зимска болест“ - анимиран филм

02.12.21 12:49

Понекогаш помошта доаѓа од неочекувани места, особено кога ви е најпотребна. Тоа е централната порака на трогателниот анимиран филм „Зимска болест“, режиран и анимиран од Клер Кембел (Claire Campbell), од Нов Зеланд. Приказната следи еден постар човек по име Бил, кој се бори да го загрее својот дом за време на суровата зима. Откако целосно ќе му снема дрва, тој е принуден да ја исецка осамената зимзелена градина која сè уште стои во неговиот двор, но во тој момент наидува на ентузијастичката шишарка што го моли да престане со сечењето.

Продуцирана од Џон Вилсон од „Shine on Films“, со музика од Ханан Тауншенд, изработката на анимацијата за филмот траела повеќе од пет години и изобилува со прецизно изработени детали, како рачно плетените џемпери на Бил. Филмот учествувал на десетина филмски фестивали. Извор: thisiscolossal.com

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото