Летови на молци во забавено движење

03.01.22 10:58


Иако можеби молците пред сè ни се познати како досадни ноќни суштества, одблиску набљудувани тие можат да бидат фасцинантни. Видеото ги прикажува уникатните летечки маневри на седум различни видови молци додека полека полетуваат. Снимени се во забавено движење, со 6000 слики во секунда. Авторот е биологот Адриан Смит.

„Чиј ден нема да биде поубав по глетката на летот на розово-жолт јаворов молец во супер-забавено движење?“ – вели Смит.

Извор: Тhis Is Colossal

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото