Лекции од стаорци за г-дин Путин

27.01.2022 12:32
Лекции од стаорци за г-дин Путин


Путин рече дека Русија нема простор да се повлече во наводниот судир со САД околу Украина и дека ќе биде принудена на жесток одговор доколку Западот не ги прекине своите агресивни потези. Во книга со интервјуа објавена кога тој првпат стана претседател на Русија, Вл
адимир Путин раскажа приказна за неговите рани стравови: стаорецот што тој го присилил во аголот немал каде да оди и скокнал кон него.краина и дека ќе биде принудена на жесток одговор доколку Западот не ги прекине своите наводни агресивни потези. Во книга со интервјуа објавена кога тој првпат стана претседател на Русија, Владимир Путин раскажа приказна за неговите рани стравови: стаорецот што тој го присилил во аголот немал каде да оди и скокнал кон него.

Од Кремљ велат дека САД им ветиле дека НАТО нема да се проширува на исток. Дали вербалното ветување и било дадено на Русија? Не, тоа беше дадено на Советскиот Сојуз кој повеќе не постои. Континуитетот на државите се занимава само со писмени договори.

И Советскиот Сојуз (1990) и Руската Федерација (2010) го потврдија (читај: ветија) вроденото право на секоја држава да биде слободна да избира или да ги менува своите безбедносни спогодби, вклучително и договори за сојуз, додека тие се развиваат. Оваа потврда секако е порелевантна од какви било спротивставени „гаранции“ што можеби биле (или можеби не) приватно дадени од неколку западни лидери. Во тоа време, од страна на СС/РФ не беа приложени никакви интерпретирачки изјави дека ова право не може да го искористи, на пример, Украина.

Дали САД или која било друга земја-членка имаа право да ветуваат нешто во име на целата алијанса? Не, немаат бидејќи НАТО е организација заснована на консензус.

Дали безбедносната состојба во Европа пред распадот на СССР беше иста како и после распадот? Не, тоа беше драматично различна ситуација и алијансата мораше соодветно да одговори.

Амбасадата на Руската федерација неодамна ги коментираше изјавите на нашата министерка за одбрана Славјанка Петровска. Меѓудругото, од Амбасадата коментираа дека „Русија никогаш никаде не му се заканувала на украинскиот народ“. Дали навистина е така?

Руската историја открива систематска маргинализација и обиди за елиминација на украинскиот јазик и култура. Првата печатарска машина била направена во Лвив, Украина, во 1573 година од Иван Федоров, но само откако тој бил прогонет од Москва откако неговата книжарница и книги биле запалени од Русите кои ги сметале за дело на ѓаволот. Декретот на рускиот императорски министер за внатрешни работи Петар Валуев од 1863 година и Емскиот декрет од 1876 година изјавиле дека „никогаш немало, нема и ниту ќе има украински јазик“ и ги забраниле украинските книги. Путиновата инвазија врз Крим во 2014 година е само најпоследната епизода во вековните напори од Русија да ги потчини или елиминира Украинците како нација и како култура.

Во 1169 година, принцот Андреј Богољубски од Суздал (Московија) брутално го нападнал и ограбил Киев, подготвувајќи го патот за неговото уништување во 1240 година од страна на Монголите. Во добите на руските цареви и советскиот режим, милиони Украинци биле или егзекутирани или присилно преселувани до сите краеви на Русија, а на нивно место биле населувани Руси. Во Крим, Сталин исто така ги отселил сите Татари и ги заменил со етнички Руси. На 3 март 2014 година, рускиот министер за развој на далечниот исток, Александар Галушка, откри вознемирувачка иницијатива да ги пресели жителите на Украина на рускиот далечен исток како принуден труд.

Од Амбасадата коментираа дека „Русија никогаш никаде не му се заканувала на украинскиот народ и нема намера да презема никакви агресивни дејствија. Со други зборови, нема да извршиме напад, инвазија или да ја погодиме Украина.“ Ова беше валидно заклучно до 18-ти март 2014 година.

На 4 март 2014 година, рускиот претседател Владимир Путин се појави на прес-конференција. Еден новинар го праша: „Како ја гледате иднината на Крим? Дали ја земате предвид можноста Полуостровот да се придружи на Русија?“ Одговорот на Путин бил категоричен: „Не, не размислуваме за тоа.“

После две недели, на 18-ти март 2014 година, Путин иницира „референдум“ во Крим. Додека стотици руски војници стражареле, нишанејќи со пушки, и со гласачко ливче кое не содржело алтернатива за останување во рамки на Украина, Кримљаните биле прашани дали тие сакаат да се придружат на Русија. Кога „гласовите“ биле изброени, повеќе од 95% од нив поддржале припојување кон Русија. За неколку часа, Путин го анектирал Крим кон Русија.

Кримските Татари го бојкотираа кримскиот референдум, а многу од нив заминаа во Киев да учествуваат во Револуцијата. Заклучокот дека референдумот покажа дека Татарите сакале да бидат дел од Русија е целосно смешна лага.

Покрај тоа, причината што има толку многу етнички Руси во Крим споредено со други етнички групи, како Татари, е Сталиновата политика на етничко чистење. Пред Сталин да го наметне државно-спонзорираниот расизам во Крим, повеќе од третина од населението биле Татари.

Не е првпат Путин да биде фатен како лаже за Крим. Две седмици пред да го нападне Крим, тој се заколна пред светот дека тоа е нешто што тој никогаш нема да го направи.

Украина наследи „до 3000“ нуклеарни оружја кога стана независна од Советскиот Сојуз во 1991 година, со што стана трет по големина нуклеарен арсенал во светот. На 5 декември 1994 година, лидерите на Украина, Русија, Велика Британија и Соединетите Држави потпишаа меморандум за обезбедување на Украина со безбедносни гаранции во врска со нејзиниот пристап кон НПТ како држава без нуклеарно оружје. „Се откажавме од нуклеарното оружје поради овој договор. Денес, по најавената анексија на Крим од страна на Русија, во Украина постои силно мислење дека направивме голема грешка.“ Павел Ризаненко, пратеник во украинскиот парламент, исто така рече: „Во иднина, без разлика како ќе се реши ситуацијата на Крим, ни треба многу посилна Украина. Ако имате нуклеарно оружје, луѓето не ве напаѓаат“.

Пропаста на прорускиот режим на Јанукович е голем пораз за руските национални интереси. Путин ја гледа Украина како сателит на рускиот протекционистички капитализам. Како што еднаш тој му рекол на тогашниот американски претседател Џорџ Буш: „Украина дури не е држава.“ Во јавност, г-дин Путин не може да се дрзне да ја нарече Украина било што освен „крај“, рускиот збор за територија. Тој беше решен да ја стопира Украина да се најде под крилото на европскиот капитализам предводен од Германија. Но, неговиот човек, Јанукович не можеше да помогне. Затоа како терорист, Путин ја држи Украина како заложник за да ги изнуди барањата за откуп од Западот.

Другото тврдење од коментарот на Амбасадата е дека „Киев продолжува тврдоглаво да ги избегнува своите обврски од Договорите од Минск, кои вклучуваат, особено, воспоставување директен дијалог со Донецк и Луганск и внесување во Уставот посебен статус на Донбас.“

Анкетата на еден од главните украински анкетари покажа дека 75% од Украинците сакаат да ги ревидираат или отфрлат злогласните договори од Минск, потпишани од претставниците на Украина, Русија и ОБСЕ во 2014 и 2015 година во услови на големи руски офанзиви во најисточниот украински регион Донбас. Во меѓувреме, политичкото раководство на Украина и меѓународните сојузници на Украина ги гледаат договорите од Минск како опција без алтернативи за решавање на конфликтот во Донбас кој трае до ден-денес.


Додека многумина на Запад искрено сметаат дека Минск е чекор кон конечно политичко решение во Донбас, Русија го гледа тоа како прв чекор кон враќање на целосна контрола над Украина. Докази? Претседателот Владимир Путин никогаш не ја криел својата амбиција да го уништи украинскиот суверенитет, но можеби најексплицитно гi откри своите цели во есеј од јули 2021 година, наведувајќи дека „модерна Украина е целосно производ на советската ера. Знаеме и добро се сеќаваме дека е обликуванa - во значителен дел - на териториите на историска Русија“.

Таканаречениот специјален статус за Донбас никогаш не беше наменет да има одбранбен карактер, за да и даде на Русија само право на вето во надворешната политика на Украина. Наместо тоа, тој беше дизајниран да служи како мост за понатамошна руска експанзија, за да предизвика домино ефект. Едноставно кажано, Москва очекува дека, откако регионите Доњецк и Луганск ќе го добијат специјалниот статус, другите украински региони да го следат примерот и на крајот политичкиот систем на земјата да се претвори во де факто конфедерација на квази-суверени кнежевства, каде централната влада на Украина ќе стане немоќна и нема да може да се спротивстави на контролата на Кремљ. Додека Западот беше фокусиран на крвопролевањето во Донбас, меѓународното јавно мислење во голема мера не ги согледа конкретните чекори што ги преземаа руските полномошници во Украина за промовирање на специјален статус и за регионите Харков, Дњепропетровск и Запорожје. Овие обиди, за среќа, не успеаја бидејќи украинските власти на крајот успеаја да ги потиснат.

Навистина, Украина презеде неколку важни чекори за спроведување на одредбите од Минск, спротивно на она што го тврдат од Амбасадата. На пример, само неколку недели по потпишувањето на Договорот Минск 1 кон крајот на август 2014 година, парламентот усвои специјален закон што ќе му гарантира на делот од регионите Доњецк и Луганск, контролиран од Русија, дополнителни економски, финансиски и културни овластувања (Минск 1 не вклучуваше одредби за уставни реформи, тие се појавија дури подоцна во Минск 2.) Русија го игнорираше украинскиот потег и дополнително ги зголеми напорите со организирање на сопствени локални избори во неконтролираниот дел на Донбас.

Уште полошо, во средината на јануари 2015 година, руските сили започнаа нова офанзива во Донбас и поставија дополнителни барања. Произлезениот договор Минск 2, потпишан во февруари 2015 година, беше победнички мир, суштински наметнат од Русија на Украина под закана од пиштол. Сепак, историјата на овој конфликт е многу јасна: украинските отстапки предизвикуваат натамошна руска ескалација. Колку всушност вреди руската посветеност на преговарачкиот процес, добро говореше изјавата на постојаниот претставник на Русија во ОБСЕ Александар Лукашевич, кој во мај 2021 година јавно изјави дека договорите од Минск не наметнуваат обврски за Русија.

Неодамнешното истражување на јавното мислење на Фондацијата за демократски иницијативи Илко Кучерив покажува дека „мнозинството од украинската јавност поддржува силен пристап кон Русија, преку комбинација на дипломатски, политички и воени средства.“

Ова ја има поддршката на мнозинството Украинци, додека 62 отсто веруваат дека неподготвеноста на Русија вистински да преговара со Украина е главната пречка за мирот во Донбас. Само 26 отсто од Украинците би одобриле измена на уставот на земјата за да им се додели специјален статус на териториите под контрола на Русија во Доњецк и Луганск, додека 59 отсто го отфрлаат тоа.

Било каков притисок за „придвижување на уставните амандмани во парламентот" би предизвикал значителни политички превирања во Украина и би било ризик да биде соборен претседателот Зеленски. Обидот за усвојување на гореспоменатите амандмани во 2015 година предизвика крвави судири во близина на зградата на парламентот, со тројца војници на Националната гарда убиени и повеќе од 130 луѓе, главно од агенциите за спроведување на законот, повредени. Одлуките не се носат во вакуум - притисокот врз Украина да ја игнорира волјата на нејзините граѓани ќе има сериозни последици, и таквото уредување ќе биде неодржливо и ќе предизвика брза реакција.

Се надеваме дека амбасадорот на Руската Федерација ќе ги земе предвид овие лекции од стаорци. Руската Федерација на чело со претседателот Путин не треба да имаат илузии дека стаорецот нема да скокне во самоодбрана – бидејќи Минск е мртов договор и нови разговори меѓу Украина и Русија треба што поскоро да се договорат.Слики: Emily Furr

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото