Сѐ повеќе мртви во рускиот напад на Украина

24.02.2022 14:07
Сѐ повеќе мртви во рускиот напад на Украина

Пожарникари гаснат пожар на зграда по бомбашките напади врз градот Чугуив во источна Украина. 24.02.2022 Aris Messinis, AFP

Утринава, четврток, рано наутро, Русија ја нападна Украина. Според украинските власти, во нападите загинале повеќе од 40 украински војници и цивили. Од друга страна, пристигнуваат вести дека се убиени 50 руски војници и уништени шест-седум тенкови. Според последните извештаи кои ги пренесува Би-Би-Си, а кои сe’ уште не се официјално потврдени, руски тенкови влегле во Харков, вториот по големина град во Украина. Инаку, вестите кои доаѓаат од регионот, како што обично се случува во време на војна, често се различни и контрадикторни.

Украинците тврдат дека ракети и експлозии одекнале во близина на повеќе поголеми украински градови, додека руските власти велат дека не напаѓаат цивилни цели и дека акцијата има ограничено времетраење и е започната за да се заштитат одметнатите украински провинции Донбас и Луганск. Тие експлозиите ги објаснуваат како уништување на украинските противвоздушни сили, беспилотни летала и авиони, како и аеродроми.

Напади од сите страни

Украинската гранична служба објави фотографии за кои тврди дека прикажуваат руски воен конвој кој влегува во јужна Украина од полуостровот Крим, кој Москва го анектираше во 2014 година. Тие наведуваат дека руски трупи испалиле артилериски гранати пред да пратат воени возила преку границата.

Украина тврди дека колони војници ја минуваат границата во источните региони Чернихив, Харков и Луганск и дека се истовариле на бреговите на градовите Одеса и Мариупол на југ. Најмалку 18 лица загинаа во ракетен напад врз Одеса, јужна Украина, соопштија регионалните власти, додека локалните власти во градот Бровари соопштија дека најмалку шест лица се убиени во градот во близина на украинската престолнина Киев.

Градоначалникот на Мариупол изјави дека во рускиот напад на тој град на истокот од земјата загинале тројца цивили, а уште шест се повредени. Вадим Бојченко изјави дека руските сили го нападнале градскиот аеродром и блиското село. „Не паничете. „Подготвени сме да се бориме за Мариупол и Украина“, рече тој.

Украина исто така тврди дека руската армија влегла од територијата на Белорусија, а белорускиот претседател Александар Лукашенко ги негира тврдењата дека белоруските сили учествуваат во инвазијата. Руските сепаратисти тврдат дека веќе освоиле два помали града на исток, а Русија во меѓувреме го прекина целиот поморски сообраќај во Азовското Море.

Реакција на НАТО

Земјите од источното крило на Европската унија почнаа да се подготвуваат да примат потенцијално стотици илјади луѓе од Украина. Од проруските покраини населението бега на исток. Организирани се авиони и автобуси кои превезуваат луѓе. Главните патишта во поголемите градови се преполни со автомобили, како и граничните премини кон западните држави.

Земјите-членки на НАТО се согласија да ги зајакнат копнените, воздушните и поморските сили во источното крило на алијансата. „Распоредуваме дополнителни копнени и воздушни одбранбени сили во источното крило, како и дополнителни поморски сили“, се вели во соопштението на амбасадорите на НАТО по вонредните разговори. „Ја зголемивме подготвеноста на нашите сили да одговорат на сите непредвидени ситуации“, се додава.

Украински воени возила се движат покрај плоштадот на Независноста во центарот на Киев. 24.02.2022. AFP


Путин ја споменува Втората светска војна

Во телевизиско обраќање рано изутрината, рускиот претседател Владимир Путин рече дека наредил специјална воена операција за заштита на народот, вклучително и руските државјани кои биле подложени на геноцид во Украина, што Западот го нарекува целосна измислица. Тој ги нарече САД империја на лаги, како и целиот западен свет.

„Во 1940 година, на почетокот на 1941 година, Советскиот Сојуз се обиде да го одложи почетокот на војната. Се трудеше да не го испровоцира потенцијалниот агресор, ги одложуваше чекорите за можна противреакција. Земјата не беше подготвена за инвазија на нацистичка Германија. Непријателот беше запрен и скршен, но по огромна цена. Обидот да се смири агресорот се покажа како грешка. Во првите месеци беа изгубени клучни територии и милиони луѓе. По втор пат грешките не се дозволени. Проблемот е што во соседните области се создава непријателска „анти-Русија“. За САД ова е политика на ограничување на Русија, а за нашата земја е прашање на живот и смрт. Прашање на иднината, прашање на самото постоење на државата. Ова е црвената линија што тие ја поминаа. Зборувам за ситуацијата во Донбас. Киев конечно се откажа од преговорите, веќе 8 години правиме се’ за мирно решение. Невозможно е да се гледа она што се случува без сочувство, невозможно е да се издржи. Водечките земји од НАТО ги поддржуваат екстремните националисти во Украина во сè. Националистите никогаш нема да им простат на Кримјаните за нивниот слободен избор. Тие со војната ќе дојдат со војната да убиваат, како соучесниците на Хитлер за време на војната. Целиот тек на настаните покажува дека конфликтот на Русија со овие сили е неизбежен“, рече Путин, нагласувајќи дека Русија ќе се залага за демилитаризација и денационализација на Украина и дека нема да има окупација на украинска територија.

НАТО: Загрозена безбедноста

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг рече: „Мирот на континентот е уништен. Сега имаме војна во Европа. Ја завршивме средбата на која разговаравме за ситуацијата. Ќе се одржат итни консултации. Ова е сериозен момент за безбедноста на Европа. Неоправданиот руски напад става многу животи во опасност. Воената инфраструктура и други центри се мета од повеќе извори. Ова е ладнокрвна и долго планирана инвазија. И покрај серијата лаги и дезинформации, руските намери му се јасни на целиот свет. Руските лидери се одговорни за своите постапки и за изгубените животи. Сојузниците на НАТО ја осудуваат руската инвазија, тоа е тешко кршење на меѓународното право и акт на агресија против суверена и мирна држава. Клучната задача на НАТО е да ги заштити сите сојузници. Решивме да ги активираме одбранбените механизми, овој чекор ќе помогне да се заштитат членовите“.

На нацијата и се обрати и украинскиот претседател Володимир Зеленски. „Имаме силна армија и нашиот народ е силен, сакам да ја изразам мојата поддршка за армијата која е вклучена во борбите. Непријателот претрпе големи загуби, а тие ќе бидат уште потешки. Украина е нападната од воздух, од север и од југ, а националната солидарност е основата на украинската државност. Издаваме оружје на сите кои се способни да го бранат суверенитетот. Секој граѓанин ќе одлучи за иднината на нашата држава. Секој со воено искуство мора да се пријави во центрите за регрутирање. Ве молиме одговорете и дарувајте крв. Советот за безбедност ќе ги укине санкциите против сите вклучени во одбраната на нашата земја. Денес се пишува историја, но друга историја за нас и Русија. Ги прекинавме дипломатските односи со Русија. Украина се брани и нема да се откаже од слободата, без разлика што мисли Москва. Русија ја нападна нашата земја на страшен начин како што тоа го направи Германија. Русија е на патот на злото, но многу зависи од рускиот народ. Народот на Русија ќе треба да избере по кој пат ќе оди. „Сите кои не ја изгубиле честа во Русија сè уште имаат време да излезат и да протестираат против оваа војна“, рече Зеленски, обраќајќи се на руски јазик.

Украина официјално ги прекина сите дипломатски односи со Русија по инвазијата на нејзината територија, изјави претседателот Зеленски по прес-конференција и истото го објави на Твитер.

Реакции од светот

Европската комисија ќе претстави пакет санкции насочени кон стратешките сектори на руската економија по варварскиот напад врз Украина и циничните аргументи за да го оправдаат тоа, изјави во четвртокот претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Реагирајќи на инвазијата што Соединетите држави ја очекуваа со недели, американскиот претседател Џо Бајден рече дека неговите молитви се со народот на Украина „додека трпи неиспровоциран и неоправдан напад од руските воени сили“. „Само Русија е одговорна за смртта и уништувањето што ќе ги предизвика овој напад, а САД и нивните партнери ќе одговорат обединето и решително“, рече Бајден.

Францускиот претседател Емануел Макрон ги осуди воените акции во Украина и ја повика Москва веднаш да ги прекине. Германскиот канцелар Олаф Шолц го опиша рускиот напад врз Украина во четвртокот наутро како кршење на меѓународното право. „Нападот на Русија врз Украина е грубо кршење на меѓународното право и тоа не може да се оправда со ништо. „Германија силно го осудува овој непромислен чин на претседателот Путин“, напиша Шолц на Твитер. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во четвртокот го осуди рускиот напад врз Украина, повикувајќи ја Русија веднаш да го прекине. Во четвртокот Кина ги повика сите страни вклучени во настаните во Украина да покажат воздржаност и ги отфрли извештаите на странските новинари кои ги опишуваат акциите на Русија како инвазија.

Сè уште тече гас во Европа

Малку е веројатно дека ЕУ во оваа фаза како дел од новиот пакет санкции против Русија по нападот врз Украина ќе преземе чекори да ја исклучи Русија од глобалниот платен систем SWIFT, изјавија неколку извори од ЕУ. SWIFT е мрежа за размена на пораки што ја користат банките за испраќање и примање на налози за трансфер на пари и информации. Го надгледуваат централните банки на САД, Јапонија и европските земји, а седиштето е во Белгија.

Австриската компанија за нафта и гас OMV соопшти дека редовно добива гас од Русија. „Сите количини дефинирани со договор се испорачуваат“, рече портпаролот на компанијата како одговор на истрагата на Ројтерс за ситуацијата со снабдувањето откако Русија започна воена акција во Украина. Инаку, гасот поскапе за 30 %, а нафтата за 5 %.

Земјите од Централна Европа се подготвуваат за прием на бегалци од Украина во четврток по започнувањето на руските воени акции, и додека Полска формира пунктови за прием, Унгарија планира да испрати војска за да обезбеди коридор за бегалците. „Пунктовите за прием на бегалците од Украина ќе бидат отворени во следните неколку часа“, изјави полскиот заменик министер за внатрешни работи Павел Шефернакер. Прифат на бегалци најави и Хрватска.

Македонската Влада на денешна седница ја разгледа и усвои Информацијата за новиот пакет рестриктивни мерки на Европската унија во однос на ситуацијата во Украина, а дадена е препорака Северна Македонија да се придружи кон сите одлуки на ЕУ за овој вид рестриктивни мерки, соопшти владината прес-служба.

Извор: Portal Novosti

Слични содржини

ОкоБоли главаВицФото