Параолимпијада 2022: незаборавни моменти од четвртиот и петтиот ден

10.03.2022 13:54
Параолимпијада 2022: четвртиот и петтиот ден

Карина Едлингер

Од повеќекратните „чистења“ на подиумот за Украина, до 15-иот златен медал за шампионот Брајан МекКивер – највозбудливите моменти во четвртиот и петтиот ден од Параолимпијадата во Пекинг.

ДЕН 4 (8 март)

Уште две „чистења“ на подиумот за Украина, нивните трети во Пекинг 2022 година

На четвртиот ден од Зимските параолимписки игри во Пекинг 2022 година се одржаа шест натпревари за медали во пара биатлон, пара-хокеј на мраз и продолжување на карлингот во инвалидска количка.

На Меѓународниот ден на жената, Украинките ги завршија првите 1-2-3 за својата земја во денот, во стоечкиот биатлон – второ „чистење“ на подиумот за Украина на Игрите. Златото го освои Ирина Буи, а среброто Олександра Кононова додавајќи го на претходните седум параолимписки зимски медали, додека бронзата ја освои Људмила Лиашенко.

Неколку часа подоцна, Украинците во машката конкуренција не само што го повторија тој подвиг, во дисциплината со оштетен вид, туку отидоа уште подалеку освојувајќи ги на првите пет места. Виталиј Лукјаненко го освои својот осми параолимписки златен медал, и со тоа 43-годишниот спортист стана најуспешен пара биатлонец на сите времиња со Анатолиј Ковалевски и Дмитро Сујарко кои ги освоија другите две места на подиумот, освојувајќи сребро и бронза соодветно. Јарослав Решетински беше четврти и Олександр Казик петти.

Лиу Менгтао го освои осмиот златен медал на Игрите за домаќинот, откако заврши 47 секунди пред второпласираниот, Мартин Флајг од Германија, во дисциплината машка конкуренција со седење, додавајќи кон својата бронза од спринтот. Фаворитот Тарас Рад беше трети откако направи четири промашувања на стрелиштето.

Канаѓанецот Марк Аренџ го освои вториот златен медал на Параолимпијадата откако го депласираше Григориј Вовчински во машката дисциплина со стоење. Александр Герлиц ја освои бронзата.

Кина продолжи во финалето на пара-хокеј на мраз без загубен натпревар, откако ја победи Италија со 6-0 во вторникот (8-ми март). Канада се пласираше директно во полуфиналето откако ја победи Република Кореја со истиот резултат.

Во карлинг во инвалидска количка победите ги земаа Летонија, Велика Британија, Република Кореја, Словачка, Шведска и Норвешка, а дополнителни натпревари се одиграа подоцна во текот на денот.

Момент на денот

Американката Кендал Греч победи во возбудливата трка на средна далечина против сонародничката Оксана Мастерс, иако Мастерс беше фаворитка за освојување на титулата по нејзиниот златен медал во дисциплината спринт во саботата (5-ти март). И покрај тоа што беше казнета за промашување мета на стрелиштето, Греч ја претрка Мастерс по 7 километри од 10-те километри крос-кантри скијање, и покрај тоа што Мастерс беше беспрекорна на целите.

„Многу сум возбудена за денешната трка“, изјави Греч по трката. „Многу сум среќна што денес го делам подиумот со мојата соиграчка Оксана и со Ања од Германија. Ја викаме ‘биатлонската кралица’, па забавно е да се биде на подиумот со нив две.“

Ова беше важна година за Греч која освои зимски параолимписки медал шест месеци откако го освои златото во пара-триатлон на летните Игри во Токио 2020 година (во 2021 година). Мастерс, во меѓувреме, додава на нејзините значителни девет медали на Параолимписките зимски игри а исто така има три титули од Летните игри, вклучително и две од Токио во пара велосипедизам.

Спортист/ка на денот

На само 18 години, Леони Марија Валтер го освои златото во дисциплината со оштетен вид на средно растојание за жени и стана првата Германка што победила во оваа дисциплина. Тинејџерката ја победи украинската миленичка Оксана Шишкова, која го освои златото во спринтот во саботата (5-ти март). Шишкова изненадувачки промаши два пати на стрелиштето, што ја чинеше победата. Двојката беше многу пред останатите од теренот, па Ванг Јуе од Народна Република Кина го освои бронзениот медал.

„Толку сум среќна“, рече Валтер по настанот, опишувајќи го освојувањето на нејзиниот прв златен медал на Параолимписките игри како „прекрасно чувство“. Тинејџерката го додава златото на двата бронзени медали што веќе ги освои на овие Игри во пара биатлон на 6 километри со оштетен вид и во класичната дисциплина пара крос-кантри скијање на 15 километри.

Кендал Греч, во Токио 2020 и Пекинг 2022

ДЕН 5 (9 март)

Дисциплината крос-кантри спринт скијање го зазеде централното место на петтиот ден од Параолимписките зимски игри во Пекинг 2022 година, помеѓу шест натпревари за медал.

Кина направи неверојатен старт на финалето доминирајќи и во машките и женските седечки настани.

Машкиот подиум беше повторување на настанот крос-кантри скијање со седење на долги патеки во неделата (6-ти март), при што Женг Пенг беше на чело на уште една победа на Кина. Тој го подели подиумот со сонародникот Мао Жонгву на второто место и со Колин Камерон од Канада на третото.

Женскиот спринт исто така беше идентична копија на настанот на долги патеки, при што Јанг Хонгчионг се тркаше до своето второ злато на Игрите. Таа го одбегна предизвикот од американската ѕвезда Оксана Мастерс , а Ли Панпан заврши на третото место.

Во машката конкуренција со стоење, Бенџамин Давиет од Франција го освои својот прв поединечен златен медал во крос-кантри. Германецот Марко Мајер го освои среброто а Григориј Вовчински од Украина за само 0,5 секунди заостана зад него освојувајќи бронза.

Канадската првенка Натали Вилки освои двојно злато, додавајќи ја титулата во слободен спринт со стоење кон победата на долги патеки што ја освои во понеделникот. Вилки тргна со бавен старт за да се вклучи помеѓу водечките жени и ја победи актуелната норвешка светска шампионка Вилде Нилсен во последниот дел во драматичен спринт за линијата, а Сидни Петерсон од САД заврши на третото место.

Австриската сензација Карина Едлингер конечно го доби златниот медал во спринт со оштетен вид за жени, што донесе доминантно второ полувреме.

Таа оствари сигурна победа со време од 3:49.6, завршувајќи пред Украинката Оксана Шишкова (3:56.4) на второто место, додека Германката Лин Казмаер заврши на третото место со 4:05.2.

Повеќекратната светска шампионка го освои првото параолимписко злато
Четирикратната светска шампионка Карина Едлингер ги надмина тешките здравствени проблеми на патот на нејзиниот прв параолимписки златен медал, што за малку во целост ја исфрли од колосек нејзината кампања.

Пред четири години, Едлингер влезе во Пјонгчанг како една од фаворитките за златен медал, но мораше да се задоволи со бронзени медали во дисциплината на средна далечина.

„Сè уште не ми се верува. Пред четири години имав слични проблеми како сега, со нозете, и повеќе пати паднав овде и непосредно пред патувањето дотука“, изјави Едлингер по трката.

„Тоа беше тешка ситуација бидејќи пред неколку дена бев целосно парализирана од вратот надолу, лежејќи на подот од кабината. Тоа беше една од најниските точки во мојот спортски живот“.

Упорноста на Едлингер конечно се исплати, издигнувајќи се до победа во дисциплината спринт, додавајќи кон бронзата од пред четири години.

„Двата пати неуспехот да завршам беше повеќе од фрустрирачки бидејќи знаев што можам да направам. Но, денес, ваквото злато е неверојатно“, рече таа.

Брајан МекКивер, пара-крос-кантри ГОАТ („Greatest of all time“, односно најдобар на сите времиња), ја темпираше својата трка до совршенство за да го освои својот четврти последователен златен медал во спринт во крос-кантри со оштетен вид за мажи.

МекКивер и водичот Рас Кенеди го претркаа Американецот Џејк Адикоф во последниот дел и стигнаа до победа за само 0,8 секунди. На третото место заврши Зебастијан Модин од Шведска.

„Знаевме дека мораме да стигнеме напред пред последната завршница за да можеме да ја избереме линијата што ја сакаме. Дефинитивно има една побрза лента од останатите поради сенките“, рече Канаѓанецот.

„Не можам да стартувам многу брзо на моја возраст, па морам да засилувам постепено. Разговаравме за тоа и се обидовме постепено да забрзуваме во целата трка.“

МекКивер се тркаше до неверојатното 15-то параолимписко злато, само едно помалку од рекордот на сите времиња кој го држи германскиот параалпски скијач Герд Шенфелдер.

„Никогаш не сум размислувал за нив (златните медали), така што ќе продолжам да не размислувам и ќе продолжам да трчам една по една трка трудејќи се да уживам во ова“, рече МекКивер.

Параолимпијада 2022: Највпечатливите моменти од првите три дена