Маја Стојковска отпадоците ги претвора во накит

24.05.22 12:23

Отпадоците расфрлани по тезгите на скопскиот бувљак, македонската уметница Маја Стојковска, новата екоамбасадорка на „Дома“, ги претвара подоцна во накит кој завршува по галериите низ светот – Минхен, Њујорк, Пекинг или Виена. Во формата, бојата и текстурата на отпадот, особено електронскиот, таа гледа основа за обетки, ѓердани или брошеви.

Режија: Ана Алексовска
Камера: Владимир Димоски
Монтажа: Борче Крстевски

 

ПрилогГолемина
nakit.PNG55.3 KB

Слични содржини

Уметност / Око
Уметност / Око
Уметност / Око
Фотографија / Уметност / Око
Уметност / Око
Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото