Сеништа и животни

02.06.22 13:05

Марчело Каневари (Буенос Аирес, Аргентина) на шеснаесетгодишна возраст започнал да работи како асистент татко си, илустратор, каде научил да ги претставува растенијата и животните со научна точност. Од 2017 година, истражува лична уметничка практика, создавајќи слики кои флертуваат со фантастичното и чудното, препуштајќи ги толкувањата на гледачот.

Извор: booooooom.com

Слични содржини

Уметност / Око
Уметност / Око
Уметност / Око
Уметност / Око

ОкоБоли главаВицФото